Зброя в законі: ризики легалізації вогнепалу в Україні та подвійність формулювань

Зброя в законі: ризики легалізації вогнепалу в Україні та подвійність формулювань - фото 1

Експерти вважають, що легалізація зброї дозволить дисциплінувати українців.

В Україні народні депутати пропонують легалізувати вогнепальну зброю. Користуватися нею зможуть українці в цілях самозахисту і тільки після того, як пройдуть спеціальні навчальні курси. У суспільстві документ викликав резонанс: одні його підтримують, інші вважають, що легалізація буде на руку злочинцям. Проте експерти кажуть, що прийняття законопроєкт дозволить дисциплінувати українців. Журналіст 34 телеканалу дізнався, які категорії населення зможуть оформити на себе вогнепал та які ризики для суспільства несе "зброя в законі".

ДОЗВІЛ НА ЗБРОЮ. В Україні все ще залишається неврегульованим питання легалізації вогнепалу. Війна на Донбасі дозволила нечистим на руку громадянам завести в мирні регіони, в тому числі до Дніпропетровської області, десятки видів нелегальних боєприпасів, автоматів, пістолетів і складових частин до них. Завдяки чому цивільне населення аж ніяк не відчуває себе в безпеці.

На початку 2021-го Комітет з питань правоохоронної діяльності ВР узгодив законопроєкт №4335 "Про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї". При цьому рік тому нардепи вже намагалися ввести в нашій країні законний обіг зброї та подали в Раду відповідний проєкт закону, однак тоді документ профільний Комітет не пропустив.

Згідно із законопроєктом, власники вогнепалу матимуть посвідчення із зазначенням категорії зброї: A, B, C, D, E. Категорії передбачають зберігання:

— автоматичної вогнепальної зброї;
— гладкоствольної короткоствольної зброї;
— короткоствольної вогнепальної зброї;
— довгоствольної вогнепальної гладкоствольної зброї;
— довгоствольної вогнепальної нарізної та комбінованої вогнепальної зброї.

Власне, отримати дозвіл на зберігання зможуть громадяни, які не мають медичних протипоказань, не мають судимостей, а також ті, хто не притягувався до адміністративної відповідальності протягом останнього року. При цьому охочим оформити на себе "ствол" доведеться пройти курси з вивчення матеріальної частини, навчитися техніці володіння і застосування зброї.

ДВОЇСТІСТЬ ФОРМУЛЮВАНЬ. Частина українців скептично ставляться до прийняття закону. На їхню думку, легалізація зіграє на руку криміналітету.

«Майже кожен день бачу новини, що хтось стріляв і когось вбили. І це без легалізації. А що буде, якщо зброю дозволять? Наші люди практично в будь-яких конфліктах розв'язують питання фізично. Легалізація збільшить злочинність», — вважає мешканка Дніпра Дарина Литвиненко.

Однак є й ті, хто підтримує законопроєкт посилаючись на досвід західних країн, де зброю можна не тільки купувати, але також зберігати та відкрито носити.

«Я за те, щоб зброю легалізували. У багатьох країнах світу вона легалізована, і все нормально. В Україні ж вона і так практично у відкритому доступі. Після прийняття законопроєкт ситуація особливо не зміниться, проте оборот стане законодавчо врегульовано», — зазначає Дніпрянка Оксана Грищенко.

На думку експертів, формулювання "легалізація зброї" якоюсь мірою вводить суспільство в оману. Мовляв, пістолети будуть продаватися на кожному розі та купити їх не складе труднощів. Однак це зовсім не так.

«"Легалізація зброї" — в корені неправильне формулювання. Повинен бути Закон про зброю. Багато спекулюють на понятті "легалізація": люди думають, що купити пістолет буде також просто, як пиріжок в супермаркеті. Однак Закон про зброю не припускає вільного доступу до вогнепалу», — розповідає журналісту 34 телеканалу спеціаліст зі зброї Володимир.

Він також підкреслив, що законопроєкт повинен знизити злочинність і дисциплінувати суспільство, яке "має на руках травматичну зброю і необдумано її застосовує".

«Люди недооцінюють травмата. Вони відчувають себе з ними привільно. Думають, що якщо вистрілять, то з людиною нічого не трапиться. Хоча це не так: бувають і летальні випадки. При цьому якщо у людини є короткоствольна нарізна зброя, віно, перед тим, як її діставати, десять разів подумає. Так само подумають і злочинці, які перед нападом вже будуть розуміти, що людина може володіти зброєю і може застосувати її в якості самозахисту», — додає Володимир.

Зі свого боку адвокати кажуть, що громадянину, який застосував вогнестріл, в результаті чого могла бути завдана шкода здоров'ю правопорушника, не можна залишати місце події.

Також необхідно викликати "швидку" і поліцію, по можливості знайти свідків інциденту, а згодом — пройти медобстеження на утримання алкоголю або наркотичних речовин в організмі.

«Легалізація зброї, в разі недотримання правил видачі на неї дозволу, може привести до систематичних порушень громадського порядку, а також до збільшення злочинності та незаконних дій з боку безвідповідальних громадян», — пояснює нам адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання Defense-Lawyers Андрій Ішханян.

Раніше ми писали, що в Україні патрульних поліцейських хочуть озброїти електрошоковою зброєю. Таке рішення в Національній поліції прийняли для того, щоб збільшити безпеку офіцерів і, власне, самих громадян.

Максим Журавель
Максим Журавель журналіст, редактор

Реклама