Збитки “Укрнафти” у січні-березні цього року склали понад 850 мільйонів гривень

Збитки “Укрнафти” у січні-березні цього року склали понад 850 мільйонів гривень - фото 1

Перевірити це легко — компанія оприлюднила фінансовий звіт.

Гроші є, де взяти. Боржники винні “Укрнафті” у рази більше. Та вимагати розрахунку керівники товариства не поспішають. Ніби судяться, але потім укладають мирові угоди і дають ще роки на виплату.

Лідер нафтової галузі України — зазначено на офіційному сайті компанії. А за документами — збиткове підприємство. Про це йдеться у фінзвіті “Укранафти” за перший квартал цього року. Чисті збитки — 852 мільйони 629 тисяч гривень. Але своїм боржникам державна компанія пробачає мільярди гривень.

«Компанія “Укрнафта” відмовилася від належних їй штрафних санкцій та відсотків на суму близько 1,8 мільярда гривень», — сказав співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.


Майже два мільярди — лише штраф до багаторічного боргу.
У 2015 році компанія передала покупцям мільйон тонн нафти. А ті і досі не розрахувалися. Винні майже 8 мільярдів гривень. Дмитро Марунич каже, що безоплатну поставку отримали 5 компаній, які входять в орбіту ФПГ “Приват”. Кілька років судів — і у квітні цього року “Укрнафта” укладає мирові угоди із компаніями-боржниками. Гроші ті зобов’язуються повернути до літа 2026 року. Чому “Укрнафта” пробачила штрафи боржникам — журналісти запитали у самої компанії. Відповідь письмова: мирові угоди — це компроміс. Якщо боржники порушать умови, то “Укрнафта” отримає відсотки:

— Компанії-боржники зобов'язані повернути усю суму заборгованості з урахуванням відсотків, а також встановленого індексу інфляції за увесь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми від дати виникнення заборгованості і до дати затвердження мирових угод судом у разі порушення умов мирових угод.


Експерти кажуть, що в “Укрнафті” вже давно господарює не держава. Хоча та й тримає більше половини акцій.

«Якщо немає контролю, якщо немає нагляду державного, то цілком зрозуміло, що компанії здійснюють свою політику виключно в інтересах цих міноритарних акціонерів», — каже експерт із питань енергетики Генадій Рябцев.


На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, цими питаннями мали б займатись Міністерство енергетики та захисту довкілля і комітет Верховної Ради з ПЕК. Але останній очолюється народним депутатом Андрієм Герусом, якого також пов’язують із групою “Приват” Ігоря Коломойського.
А мирові угоди і судові процеси експерти називають фіктивними. Бо виходить, що судився і домовлявся один олігарх — сам із собою.

«Менеджмент “Укрнафти”, як і раніше, — він підконтрольний групі “Приват”. Судитися з компаніями, які підконтрольні тій же групі. Це об’єднання бізнесів неформальне, яке належить зокрема й Ігорю Коломойському», — пояснює директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.


Через ці схеми “Укрнафта” не сплачує податків до бюджету. Загальний борг перед країною — майже 15 мільярдів гривень. І ще стільки ж пені. Проте навіть такі шалені борги не зупиняють олігарха перед вимогами у держави нових поступок — дешевого світла для своїх заводів.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама

Реклама