"Запитай у лікаря": як зберегти якість життя у похилому віці?

В Україні населення швидко зменшується та старіє. Як зберегти якість життя у похилому віці? Розкаже експертка.

Старість — у радість. Кожному п’ятому українцю понад шістдесят. І загалом, населення швидко зменшується та старіє. Однак зберегти якість життя у похилому віці можливо, стверджує експертка з паліативної медицини Зоя Максимова. Її поради літнім людям та їхнім родичам — далі.

Її вважають експерткою з якості життя літніх людей. Зоя Максимова опікується сотнями пацієнтів із тяжкими, зазвичай невиліковними, хворобами. І намагається повернути їм бажання жити.

«Я часто чую від своїх пацієнтів: "Та що мені вже робити, я нічого не хочу, мені там болить, там болить". Це якраз про якість життя. От паліативна допомога саме цим займається», — розповідає Зоя Максимова, асистентка кафедри Національного університету охорони здоров’я ім. П. Шупика.

Емоційну пригніченість, відчуття ізольованості та самотності від літніх людей важливо відганяти подалі. Родичам радить частіше телефонувати, навідувати бабусь та дідусів. Більше спілкуватись та ділитися своїми радощами. Гарний настрій зазвичай передається, вважає Зоя Максимова.

«Щоб людина відчувала смак життя, щоб вона мала змогу робити ті речі, завдяки яким вона відчуває цінність», — каже Зоя Максимов.

Ніколи не пізно почати дбати про своє здоров’я, каже лікарка.

«Якомога більше рухатись, наскільки це можливо. Дихати свіжим повітрям, робити фізичні вправи, наскільки це можливо, — вони не важкі. Просто зарядку», — зазначає Зоя Максимова.

Зоя Максимова має особливі поради й через пандемію коронавірусу. Ця хвороба в літніх людей може виявлятися незвичайно.

«У людини літнього віку, навпаки, високої температури може не бути. У неї може відмічатись зниження тиску, слабкість, іноді запаморочення, навіть з падіннями, коли людина втрачає свідомість, навіть якісь галлюцинації, якась плутанина в думках — це теж може бути симптомами коронавірусу», — каже лікарка.

Через такі симптоми можна пропустити початок хвороби і зрештою зіткнутися з тяжкими наслідками. Лікарка нагадує: вакцинація літнім людям не протипоказана і може захистити від коронавірусу.

«Молоді родичі вакцинувались, а своїх літніх батьків вони не вакцинували, тому що вони бояться ускладнень. І потім відбувається така ситуація, коли ви приходите до вашого родича, ви хворієте в легкій формі, ви його заразили, самі того не бажаючи, а він хворіє вже з тяжким перебігом», — зауважує Зоя Максимова.

Зоя Максимова своїми порадами ділиться під час онлайн-трансляції "Запитай у лікаря", яку організував Фонд Ріната Ахметова. Такі ефіри вже подивилися понад двадцять один мільйон разів.

Фонд Ріната Ахметова — це найбільша приватна благодійна організація України, яка за шістнадцять років роботи за різними напрямами допомогла вижити восьми мільйонам людей.

Реклама

Реклама