Захмарні ціни на олію: у чому причина?

Продукт український, а ціна заморська: соняшникова олія зросла у вартості на 39% за рік. Нею Україна може залити чи не півсвіту. Лише за минулий рік ми експортували майже 7 млн тонн.

Плюс майже 13 відсотків на вартість продуктів за рік — так рахує Держстат. Це найбільший показник за 4 роки.

Очолюють ТОП здорожчань Яйця – +19% відсотків. Цукор – 28%. І олія, додала у вартості майже 40%. На її дорожнечу покупці жаліються чи не найбільше.

Чому у країні, де чи не кожне поле влітку рясніє соняшником – на соняшникову такі ціни?

В Україні олії – хоч залийся. Виготовляємо у 12 разів більше, ніж споживаємо. У тому й причина!

«Понад 90% виробленої олії у нас експортується. І це, звичайно, призвело до цього зростання. Виробники ставлять світові ціни на свою продукцію», — коментує кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.

А на наш ринок конкурентів з-за кордону не пускаємо самі. Є мито на рослинні олії. Через це – більш дешевих – пальмової і ріпакової, які є в закордонних магазинах – у наших немає.

«У світі як? Ціна на пальму упала. Хоче чи не хоче середньоціновий сегмент – соняшникова олія – мусить знижувати ціну, бо втратить ринок. В нас олія виросла достатньо серйозно в той же час, коли влітку у світі ціна на олію, в тому числі й соняшникову знизилася на 20, на 30 %», — коментує економіст Олег Пендзин.

Додатково держава усій агропромисловій сфері ще й гроші з бюджету дає. А податки натомість збирає фіксовані – незалежно від того, скільки аграрії заробили.

«Обсяг податків, які ми отримуємо від аграрного комплексу він теж — не більше 1% бюджетних надходжень в Україні чим вдаліший рік для аграріїв, як, наприклад, цей рік, тим більший обсяг фактично податкових пільг вони отримують», — коментує віцепрезидент з економічної освіти Київської школи економіки Олег Нів’євський.

19 мільярдів 300 мільйонів гривень. Так держава підтримала агропромисловий комплекс торік. Тобто, кожен із нас в кишеню агрохолдингів поклав по 437 гривень. А потім, ще й купили кілька пляшок олії в магазині гривень за 70.

За які заслуги така підтримка — пояснюють у профільному Міністерстві.

«Фактично програми минулого року допомогли створити 30 тисяч робочих місць», — пояснює перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

От тільки саме в АПК неофіційно працюючих найбільше. По всій країні кожен другий, отримує зарплату в конверті – данні Держстату.

Цьогоріч підтримувати агрохолдинги держава планує так само як і торік. От тільки ціни від цього на харчі навряд знизяться.

Реклама

Реклама