З першого січня діють нові правила викликів швидкої допомоги

14 січня, 19:19
З першого січня діють нові правила викликів швидкої допомоги - фото 1

Тепер не у "швидку", а до сімейного лікаря. З першого січня діють нові правила викликів "103". Тепер чим гірше, тим швидше. Уряд поділив звернення громадян на чотири категорії — критичні, екстренні, неекстренні та непрофільні.

Центральна диспетчерська працює без перерв та вихідних. Скарги громадян — різні.

Чи виїжджати до людини — вирішує диспетчер, причому винятково на слух. Тетяна Вікторівна каже: для цього мають певний алгоритм запитань.

«Людина каже: у мене болить голова, ми аналізуємо, від чого може боліти голова, ставимо запитання. Потім визначаємо: якщо голова болить від того, що людина втомилася, рекомендується людині сімейний лікар. Якщо висока температура, вище 40, контакти з коронавірусу», — розповідає диспетчерка з прийому викликів Тетяна Макаренко.

Уряд поділив виклики служби "103" на чотири категорії.

1. Критична. Це сильна кровотеча, слабке дихання або його відсутність. Наприклад, у разі ДТП, падіння з висоти або ударів блискавкою. "Швидка" має доїхати за 10 хвилин.

2. Екстрені виклики — ознаки інфаркту, інсульту та порушення дихання. На приїзд у медиків є 20 хвилин.

3. Некстренні випадки — висока температура та біль у тілі. Бригада "швидкої" може приїхати, якщо буде вільна машина.

4. Непрофільна категорія — погане самопочуття, без конкретних симптомів. У цьому разі "швидка" не приїде, натомість вам порадять звернутися до сімейного лікаря.

Нова постанова набула чинності з першого січня. Втім у викликах поки не відмовляють, — запевняють медики.

«Необхідна ще ціла низка підзаконних актів, ціла низка наказів МОЗу, які будуть регламентувати диспетчеризацію. Тобто на сьогодні є підготовчий етап, диспетчери намагаються роз’яснити викликальникам, але на сьогодні відмов у викликах ще немає. Ми напризволяще людей не залишимо ніколи», — ділиться Радій Шевченко, директор Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

За даними МОЗу, майже у сімдесяти відсотках випадків "швидка" не може приїхати вчасно. Бо мають багато хибних викликів. Завдяки нововведенням, — упевнені медики, — час приїзду до критичних пацієнтів скоротиться, а отже — знизиться і смертність.

Поділитися: