В Україні планують запровадити талони на їжу у додатку “Дія”

В Офісі Президента пропонують запровадити спеціальні картки на їжу. Тим, кому не вистачає грошей на харчування, планують видавати талони. Їх можна буде витратити у магазинах.

Ціни на продукти зросли, і це — не межа, кажуть в уряді. Аби ситуацію стабілізувати, ввели державне регулювання цін. Проте лише на десяток позицій. Фіксована вартість у молока, хліба, круп та олії.

Утім такий контроль — тимчасовий. Лише на період карантину. Тож в уряді запропонували ввести в обіг талони на продукти. Вони розраховані на пільговиків.

«Сконцентрувати на ті групи населення, які відносяться до найменш захищених. Мати, яка виховує одна дитину, або людина, яка тимчасово лишилася без роботи, або інваліди, які виживають на соціальні виплати», — коментує радник президента з економічних питань Олег Устенко.

Скільки таких нині — можна прорахувати лише приблизно, кажуть спеціалісти.

Та експерти зазначають: яку суму готові виділити на продуктові талони, в уряді вже приблизно підрахували.

«Продуктові картки окремо проблеми не вирішують. Це виходить комплекс послуг. Планується, на скільки я пам'ятаю, 56 мільярдів виділити бюджетних коштів на цю справу», — коментує економічний експерт Михайло Крапивко.

Проте, як талони виглядатимуть, у Кабміні ще не знають. Це буде одноразова виплата, чи продукти закуплять і роздаватимуть безкоштовно, поки не вирішили.

«Головне питання захисту, а розподіл цих коштів, які йдуть на захист, — це повністю другорядне питання», — пояснює радник президента з економічних питань Олег Устенко.

Тим часом експерти до талонів ставляться скептично. Упевнені: то не найкраща ідея.

«Продуктові картки будуть асоціюватися у нашого народу: це або голод 30-х, або розподіл продуктів 50-х, або початку 90 останні купони були на продукти», — коментує економічний експерт Михайло Крапивко.

Талони на їжу — то світова практика. Такі є, наприклад, у штатах. Проте там картки виконують одразу кілька функцій.

«Людям у межах різниці між їх доходами і середнім доходом, який зафіксований по штату, видається певна кількість талонів. Талон є, по суті, альтернатива грошей. На ті талони можна отоваритись продуктами місцевого виробництва, тобто є підтримка місцевого виробника», — коментує економіст Олег Пендзин.

Щорічно на таку програму США витрачають 80 мільярдів доларів. Як буде в Україні — поки невідомо. Як і те, коли система з картками запрацює.

Реклама

Юлія Звягінцева
Юлія Звягінцева Кореспондентка. Освіта: ДНУ ім. Олеся Гончара, факультет журналістики. Досвід роботи 7 років.

Реклама