Як заощадити на опаленні: лайфхак з Чернігівщини

На Чернігівщині, громада вигадала, як не переплачувати й не мерзнути. Школу, лікарню, дитячі садочки тепер опалюють самі. Без постачальника. Чим обігрівають?

Тепло за торішніми цінами. В Ладані, що на Чернігівщині, громада вигадала, як не переплачувати й не мерзнути. Школу, лікарню, дитячі садочки тепер опалюють самі. Без постачальника. Чим обігрівають і чи тепло — далі.

Надворі лютує мороз. У котельні — жар.

«Зразу тонкого, а тоді товщого зверху. Щоб надовше хватало», — каже оператор котельні Юрій Барахо.

Отак, докидаючи дров у топку, Юрій від осені гріє дітей у садочках і школі Ладана.

«Майже двадцять градусів, до цього було десь 16-17 градусів», — розказує директор Ладанського ліцею Андрій Череп.

І так було в усій школі. Від поганого опалення стіни спортзалу зацвіли.

Як граніт науки мусила гризти в курточці, згадує десятикласниця Саша.

«З середини жовтня і до квітня — бо так було холодно. Вона була ледь тепла», — каже десятикласниця Ладанського ліцею Олександра Степаненко.

Раніше опалення йшло централізовано з області. За нинішніх цін на газ громада за ці ледь теплі батареї віддала б десяту частину всього свого бюджету.

«Це були б борги, і це взагалі б поставало питання фінансової спроможності громади», — зазначає голова Ладанської територіальної громади Роман Ювченко.

Ладанці, а з ними і вся країна, в такій скруті опинилися через бездіяльність влади, кажуть експерти.

«Не закачали достатню кількість газу, коли його треба було закачувати навесні, або влітку і ціна була абсолютно іншою», — каже народний депутат України Олексій Кучеренко.

Стримати тарифи на тепло вирішили коштом громад. За вказівкою, з урядового кварталу з’явився Меморандум. Місцева влада зараз платить зі своїх бюджетів за дорогий газ, а потім чекає компенсацій. У Ладані від такого рішення отетеріли. Бо своїх грошей і так обмаль.

«Завдяки таким ідеям, чесно кажучи, в лапках, можна поставити на коліна всю громаду», — зазначає голова Ладанської територіальної громади Роман Ювченко.

Через пусті газові сховища чиновники вирішили палити вугілля, якого на державних ТЕС теж немає. Від прорахунків влади в енергетиці рятує тепла зима і приватні енергетики. Вони брак українського вугілля компенсують закордонним.

«Ми — єдині, хто поставив такий обсяг імпортного вугілля, за останні чотири місяці це вже понад 800 тисяч тонн», — зазначає генеральний директор "ДТЕК Енерго" Ільдар Салєєв.

Хто помилився, розраховуючи запаси палива, та чому державні ТЕС не запаслися вугіллям вчасно? Ці запитання звучать уже риторично, проте роботу над помилками влада має провести до наступного опалювального сезону.

Ладан же вирішив покладатися на себе і відмовився від теплопостачальника з області. Й нині рахує свою вигоду.

«Збудувавши твердопаливні котельні, ми виходимо на минулорічну ціну опалення», — каже голова Ладанської територіальної громади Роман Ювченко.

Тепло звідси отримують музична школа, лікарня і сільрада. Та залежними від енергокризи лишаються мешканці багатоквартирних будинків. За опалення помешкань люди вже з боргами.

Раніше ми писали про те, що молодь "ДТЕК Павлоградвугілля" береже довкілля.

Реклама

Наталія Богиня
Наталія Богиня Кореспондентка, ведуча програми «Деталі». Працюю на телеканалі з 2018-го. Це моє перше місце роботи. Починала свій шлях журналістом на сайті 34.ua. Через півроку зрозуміла, що хочу спробувати себе на телебаченні. Обожнюю свою роботу, бо тут я вперше політала на літаку, спробувала каякінг, спустилася до шахти. А ще - полюбляю їздити на зйомки по області.

Реклама