Як відрізнити справжній застосунок «Дія» від фейка, та що загрожує тим, хто його придбав?

Встановити будь-яке фото і вік, придумати прізвище, та підробити сертифікат про вакцинацію. Усе це можливо у додатку «Дія», щоправда — фейковому. Як відрізнити справжній застосунок від підробки? Та що загрожує тим, хто його все ж таки придбав? Дізнавалися наші журналісти.

Нещодавно стало відомо, що в Україні підробили додаток "Дія". Через деякий час правоохоронці затримали його розробника.

21-річний хлопець із Запорізької області вирішив створити копію застосунку “Дія”. Тільки замість документів, зокрема паспорта чи водійського посвідчення, — там підробки. Продавав хлопець свій додаток у месенджерах за 100 гривень. Рекламував, буцімто застосунок допоможе підліткам купувати алкоголь і цигарки. А згодом додав ще й можливість завантажити фейковий сертифікат про вакцинацію.

«Наразі правоохоронці вживають заходів з блокування усіх каналів розповсюдження фейкового додатка. Також встановлюються особи, які придбали додаток. Відкрито кримінальне провадження за частиною другою статті 361 ККУ — до 6 років позбавлення волі», — каже старша інспекторка Департаменту кіберполіції НПУ Анна Селезньова.

І хоча одного шахрая затримали, в інтернеті таких додатків-двійників розвелося чимало, розповідає журналістка "Деталей" Наталія Богиня.

«Будь ласка, третє посилання у пошуковику», — каже Наталія.

На одному з форумів ще один комп’ютерний умілець продавав копію “Дії”. Ціни стартували від 20 гривень — за доступ на 3 дні. Утім на початку цього тижня раптом згорнув свою діяльність.

Як відрізнити фейковий документ від справжнього — пояснює один із розробників застосунку “Дія”.

«Щонайперше ви можете відрізнити за фотографією, бо фото там не відповідає вимогам з документів. Якщо ви відкриєте сканер QR-кодів в "Дії" і перевірите мій паспорт, то відповідь на ваш телефон, прийде із державного демографічного реєстру. Фейкові застосунки, звісно, на таке нездатні», — каже керівник з розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України.

Це не тільки неефективно, але і небезпечно. Усі, хто завантажують такий додаток на телефон, можуть підхопити вірус. А отже — фактично подарувати свій пристрій шахраям, застерігає експерт із кібербезпеки.

«По-перше можуть забрати усі паролі від усіх акаунтів у соцмережах чи месенджерах, а там уже велика кількість даних, якими можуть скористатися зловмисники. Мінімум — це втрата даних, максимум телефон може стати підпоркою для дверей», — зазначає експерт з кібербезпеки Владислав Савченко.

Ба більше, користувач фейк-Дії може сісти за ґрати.

«Покупці зазначеного додатку також виступають як співучасники кримінального правопорушення та спільно з організатором несуть відповідальність згідно статті 361 (до 6 років позбавлення волі)», — розказує заступник начальника Управління протидії кіберзлочинцям в області Андрій Авер'янов.

Проте у нашій області ані тих, хто копіював “Дію”, ані тих, хто користувався фейковим додатком, правоохоронці наразі не знайшли.

Раніше ми писали про те, що на Дніпропетровщині бухгалтерка нарахувала собі понад півмільйона гривень заробітної плати.

Реклама

 

 

 

 

 

Софія Москаленко
Софія Москаленко Кореспондентка. Досвід роботи: понад 4 роки на сайтах та телеканалах міста. Улюблені теми: найцікавіше працювати на місці подій, волію знімати історії людей та передавати їх емоції у сюжеті.
Наталія Богиня
Наталія Богиня Кореспондентка, ведуча спортивних новин. Працюю на телеканалі з 2018-го. Це моє перше місце роботи. Починала свій шлях журналістом на сайті 34.ua. Через півроку зрозуміла, що хочу спробувати себе на телебаченні. Обожнюю свою роботу, бо тут я вперше політала на літаку, спробувала каякінг, спустилася до шахти. А ще - полюбляю їздити на зйомки по області.

Реклама