Як відновитись після важкого перебігу COVID-19: поради лікаря

Як відновитись після важкого перебігу COVID-19: поради лікаря - фото 1

Як правильно говорити, дихати і тренувати свій мозок після важкого перебігу ковід? І чому вкрай важливо вже після хвороби прислухатися до свого серця. Далі поради, які допоможуть розпочати правильне відновлення після недуги.

Лікарка Марина Гуляєва очолює науковий відділ Інсультного центру. Та з початком пандемії працює ще із постковідним синдромом у приватній клініці. Каже, реабілітацію тяжких пацієнтів краще почати, коли вони ще на апараті ШВЛ.

«Пацієнті лежать в одному положенні. Навіть пасивне згинання суглобів та розгинання кінцівок вже покращує кровообіг. А на тлі гіпоксії часто і швидко розвиваються пролежні у таких пацієнтів», — сказала керівниця науково-організаційного відділу інсультного центру Марина Гуляєва.

Навіть два дні перебування на апараті ШВЛ ушкоджують голосові зв’язки. Відновлення гортані тривале. Лікарка радить не підвищувати тон і вживати тільки подрібнену їжу.

«У дихальних шляхах стояла трубка і зв'язки, м’язи ослабли. Є моменти, які треба враховувати: по-перше, не треба намагатися кричати і навіть говорити пошепки — це теж порушує зв'язки. Дуже часто такі речі до порушення ковтання призводять. Тому краще їсти їжу або перетерту, або дрібно порізану. Ретельно пережовувати і дрібно їсти», — сказала експертка Марина Гуляєва.

Марина Гуляєва рекомендує всім пацієнтам ознайомитися з медичною пам’яткою, яку розробила ВОЗ для реабілітації на дому. Поради щодо відновлення дихання надає під час прямого ефіру «Запитай у лікаря», створеного Фондом Ріната Ахметова. Обсяги проєкту сягнули вже 17-ти мільйонів на діджитал-майданчиках фонду.

Один із наслідків ковідної хвороби — запалення серцевого м’яза. Міокардит виникає зазвичай у молодих пацієнтів, які раніше не скаржилися на проблеми із серцем.

Реабілітації потребує не тільки тіло, а й мозок, Бо навіть легка форма ковіду порушує когнітивні функції.

Реклама

Реклама