Як вберегтися від психологічного насилля?

Зарплатою невдоволені. Пенсії маленькі. Тарифи і ціни на продукти ростуть. Усе це, безумовно, впливає на наш рівень життя і настрій. Однак не лише це.

Відчуваємо ще й психологічний тиск. Газлайтинг, харасмент, слатшеймінг. Можливо, незрозумілі для вас слова. Та насправді це — не просто поняття сучасної психології. Це часто наджорсткий емоційний пресинг, із яким може зіткнутися кожен.

У наш час все частіше можна почути слово "аб'юз", а заразом і похідне від нього — "аб'юзер". Дуже поширене поняття. Разом із ним у сучасну психологію ввійшло безліч нових термінів. 

Харасмент — це порушення особистих кордонів, приставання, приниження та втручання в особисте життя. Простіше кажучи, це домагання до людини. Словесне або фізичне.

Обіцяння підвищити зарплатню та золоті гори у кар’єрі — і це бонус далеко не за ваші розумові здібності. Сексуальні жарти, недоречний флірт, дотики без дозволу, смс з інтимним підґрунтям — усе це може вказати, що ви — мішень для гри. Із такою ситуацією зіткнулася Олександра. Ім’я змінюємо на її прохання.

«Мій хлопець був на 10 років старший за мене. Власне, вік мого начальника. Почалося все з того, що начальник при всіх порушив цю тему, мовляв, я знайшла собі "папіка". Ну все це подавалося в жартівливій формі, хоч мені було дуже неприємно. А потім теж жартома пропонував себе на цю кандидатуру. Казав, що якщо я вже й хочу старшого чоловіка, то могла далеко не ходити. До того ж це звучало і в особистих розмовах. Не хотілося й документи нести на підпис», — говорить Олександра.
Психологи кажуть: харасмент, як і інші форми сексуального насильства, пов'язаний з владою та відчуттям безкарності.
«Харасмент — це спроба підкорити. По суті, ми виросли в культурі харасменту. Часто нас змушували обіймати та цілувати наших дорослих родичів, які могли нам не дуже подобатися. Наприклад, запрошення вашого боса на каву один раз — це знак прихильності, можливо, флірт. Але, якщо ви відмовили, а вас звуть знову і знову — це вже харрасмент. Єдине, що в українському законі немає жодного застереження, як захищати себе в правовому полі при прояві такої настирливої уваги», — говорить психолог Максим Реуцький.


Газлайтинг — це форма маніпуляції. ЇЇ мета — змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття. Бувало таке, що у суперечці ви намагаєтеся щось пояснити людині, а вона у відповідь заперечує свої вчинки, перекручує ваші слова, спотворює факти? А навздогін каже, що вам треба до психіатра. Надто ви голосний. Ось це і є газлайтинг.

Як діє маніпулятор?

Газлайтери "переписують історію", змінюють деталі подій. Усе, аби ви засумнівались у своїй пам’яті. Жартують зі слабких місць. Знецінюють емоції. Мовляв, ти робиш із мухи слона. Наголошують на вашій неадекватності. Перекладають відповідальність і ніколи не визнають, що маніпулюють.

Однак це ще не означає, що на кожну людину треба вішати ярлик психологічного насильника, кажуть фахівці. Психологи пояснюють: інколи людина може маніпулювати ненавмисне. А ще радять проблему шукати не у кривднику, а в собі самому.

«Чому саме ця людина саме з вами так поводиться? Немає такого: він газлайтер, він у житті газлайтер, він усіх газлайтить. Такого не буває. Дуже легко сказати, що він мене газлайтить. Ну, то тоді в чому твоя проблема? Чому ти з такою людиною? Чому ти з ним продовжуєш спілкуватися?» — говорить психологиня Леся Пінчук.

Найпростіший спосіб — піти до психотерапевта. Він допоможе поглянути на ситуацію з боку.

Слатшеймінг — осоромлення, публічний осуд жінок за їхню сексуальну активність, вигляд або поведінку. Вид сексизму. Критерії, як мають виглядати жінки, у кожного свої. І дехто іноді вважає своїм обов'язком засудити сусідку, перехожу чи співробітницю за якийсь не такий, на його думку, зовнішній вигляд.

Катерина працює на телебаченні. Струнка, стильна та цілком самодостатня. Втім не раз чула на свою адресу несмішні жарти.

«Був сюжет, у якому я на собі показувала, як я роблю одну з процедур, — я колола губи. Потім під цим сюжетом зібралося чимало коментарів. Коментарі відсотків на 97 негативні», — говорить Катерина Смесова.
Та попри такий психологічний тиск, дівчина не втрачає впевненості у собі.
«Коли тебе сприймають, як дурну дівчину, насправді — від тебе менше чекають. І коли ти можеш блиснути своїми знаннями — ти можеш вразити людину. Виглядати треба так, як тобі подобається, і не думати, що про тебе подумають, що про тебе скажуть», — говорить Катерина Смесова.
Але іноді жінки все ж зациклюються на думці інших. І психологи пояснюють: ярлики їм вішають ще у дитинстві.
«У школі забороняють фарбуватися, забороняють одягати там якусь біжутерію, якісь яскраві речі. Це так, можна віднести до шеймінгу, бо як їм ще самовиражатися? Тут багато залежить від людини. Від того, як людина це сприймає, чи вона ведеться на це. Знає, хто він є, тоді це не буде на нього так впливати», — говорить психологиня Еліна Карепова.

Психологічний тиск у різному вигляді існував завжди, кажуть експерти. Адже пресингу, зокрема сексуального, жінки зазнавали ще десятки та навіть сотні років тому. Та й чоловіки були і можуть бути жертвами, зокрема, емоційної маніпуляції. Просто раніше люди не знали таких слів: газлайтинг, харасмент, слатшеймінг. І, можливо, менше звертали увагу на те, що з ними відбувається. Або взагалі боялися думати та казати про це. Інша річ зараз: ми можемо цю тему обговорювати, і, що надважливо, вчимося захищати себе і свої особисті кордони.

Раніше ми писали про те, що у Дніпрі 10-річна дівчинка просила гроші на лікування на одній з вулиць міста.

Реклама

 

Реклама