Як в умовах глобальної кризи зберегти енергонезалежність країни?

18 травня, 15:16
Як в умовах глобальної кризи зберегти енергонезалежність країни? - фото 1

В ефірі ток-шоу "Свобода слова" Савіка Шустера, яке вийшло на телеканалі "Україна", торкнулися питання імпорту електроенергії з Росії. Чим це загрожує Україні? І яких збитків зазнає вітчизняна енергетична галузь?

У студії "Свобода слова" Савіка Шустера відразу три експрем'єр-міністри і енергетичні експерти. Питання — як завжди, найважливіші.
Зараз українська енергетика у кризі. Галузь постійно втрачає гроші, фахівців і можливість розвиватися. Півроку тому Україна почала купувати електроенергію в Росії. Все завдяки поправці голови парламентського енергокомітета Андрія Геруса. На час карантину імпорт кремлівських кіловат призупинили, але чому Україні, яка експортує надлишки своєї електроенергії, він взагалі потрібен? Пояснити в студії запрошували самого Андрія Геруса, але він не з'явився.

«Ми, Україна, виробляємо стільки електроенергії, що нам достатньо повністю, на 100 відсотків, самим і є надлишки. І ми можемо навіть експортувати значно більше, ніж сьогодні, якби були технічні можливості. Це абсурд. Ми вбиваємо свій внутрішній ринок», — заявила Юлія Тимошенко, експрем'єр-міністр України (2007–2010).


Шостий рік поспіль Україна захищає свої кордони на Сході. Але знайшлися ті, хто запрошує зайти ворога з тилу до української енергосистеми. Купуючи кіловати в Росії, Україна ризикує своєю енергетичною безпекою, — упевнений двічі прем'єр Арсеній Яценюк, якому в складному 2014-му вдалося зняти Україну з російської газової голки.

«Російська військова агресія і російська енергетична агресія — це близнюки. Путін постійно тримав руку быля українського горла. Щоб не дати нам дихати. Він хотів контролювати як газ, так і нафту, і електроенергію. Корупція і конкретні лобістські інтереси з'явилися після того як Герус вніс правку. Замість відкритої моделі ринку створили модель, яка управляється конкретними лобістськими групами», — сказав Арсеній Яценюк.


За поребриком для своїх російські енергетики продають кіловат дорожче, ніж для нас на експорт. Москва спеціально занижує ціни, щоб витіснити українських енергетиків із ринку, а коли наші електростанції збанкрутують, ми станемо залежними від Кремля і будемо готові виконувати будь-які умови. Тоді Кремль і почне диктувати свої грабіжницькі ціни і нищівні правила для нас, — кажуть експерти.

І коронавірус тільки посилив кризу в енергетиці. 50 мільярдів гривень збитків має енергетична галузь цього року. Десятки тисяч людей залишилися без роботи, підприємства простоюють. Що з цим робити, повинен вирішити профільний міністр.

«Енергетична галузь у нас має дефіцит коштів понад 50 мільярдів гривень, із яких 16 мільярдів лише на вугільну галузь. Ситуація дійсно дуже складна, тому наші дії спрямовані на те, щоб збалансувати роботу енергоринку шляхом зменшення адміністративного втручання, яке спотворило ринок і призвело до тих боргів, які ми маємо», — сказала Ольга Буславец, в. о. міністра енергетики та захисту навколишнього середовища України.


Щоб збалансувати галузь, уряд створив антикризовий штаб на чолі з Прем'єром. Головне завдання — дати працювати на рівних умовах різним електростанціям — атомним, тепловим, альтернативним. Для цього чиновники переглянули енергобаланс країни. А ще, потрібно домовитися з інвесторами про новий "зелений" тариф — ціною на кіловати, яку держава буде гарантувати сонячним, вітряним станціям і тим, які працюють на біопаливі. Чергова зустріч інвесторів і чиновників відбудеться найближчого вівторка.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: