Як прожити до 100: довгожителі Дніпропетровщини поділилися секретами довголіття

Цього тижня жінка з міста Жовті Води відзначила 105-річчя. Лікарі ж кажуть: це — не межа. Бо людський організм може прожити і 120. І гени тут майже ні до чого. Тож як прожити на всі сто? Дізнавалися журналісти "Деталей".

На Дніпропетровщині — 77 довгожителів. Один із них — Григорій Степаненко. Йому — 100 років. Біла сорочка, випрасуваний костюм та безліч медалей на грудях. Григорій Євменович зустрічає журналістів при повному параді. Нещодавно йому виповнилося 100 років!

Перші спогади з життя — про найстрашніші роки Голодомору. Тоді троє дітей з родини померли, бо їсти було нічого. Виживали, як могли.

«У нас на горищі лежала шкіра чи з корови, чи з бика. Полізу я на горище одріжу шматок, обсмалим, мати поріже, тоді варе», — пригадує довгожитель з Божедарівки Григорій Степаненко.

Далі — новий виклик. Другова світова війна. Пережив і її. А відтак — одружився. Дружини вже давно немає серед живих. А Григорій Євменович не тільки відсвяткував сторічний ювілей, а й продовжує займатись улюбленою справою.

Тож що допомагає літній людині залишатись у тонусі? Можливо, кохання, чи корисна їжа? І як виявилось, меню у Григорія Євменовича — без обмежень!

«А зараз можу в місяць 50-100 грамів випити. І вино — добре, і вгорілка — добре», — розповідає Григорій.

А секрет довголіття, каже, зовсім в іншому.

«Найголовніше, щоб людина поводилася спокійно завжди. Щоб не нервувати, щоб сам себе не перенавантажував», — зазначає 100-річний Григорій Степаненко.
Григорій Євменович Степаненко - фото 201418

Григорій Євменович Степаненко

Григорій Євменович — єдиний довгожитель у селі, розповідають сусіди. Кажуть: він — їхня гордість.

«Він — єдиний у нашому селищі довгожитель і взагалі єдина людина, яку я бачила, якій 100 років. Я ще такого ніде не бачила. Відчуття непередавані, коли ти сидиш з людиною, яка прожила рівно одне століття. Це не лише його надбання, це наше надбання», — каже жителька Божедарівки Оксана Степаненко.

Секрет довголіття — у праці, запевняє довгожителька Анастасія Вербицька. Зараз їй — 98 років. Охайно пов'язана зелена хустинка, дві палиці у руках і трохи невпевнені кроки. Ледве пересуваючись, Анастасія Антонівна зустрічає нкореспондентів біля воріт. Аби знімальну групу не покусав її чотирилапий охоронник.

Тільки зайшли у дім, як жінка одразу береться за роботу і готує корм для курей.

Там по-справжньому віє минулим сторіччям. Глиняні стіни, пічка з дровами та всюди ікони. Анастасія Антонівна мешкає у своєму будинку від народження. А вже незабаром святкуватиме столітній ювілей. Каже: життя прожила достойно. Та є й те, про що сьогодні жалкує.

«Треба було заміж не йти рано. Була одна у батьків, можна було вчитися, а я вчитися не хотіла, от не любила вчитися, краще працювати, ніж учитися, так и залишилася дурною. От дура, чого було не вчиться?» — каже довгожителька з села Рівне Анастасія Вербицька.

Усі роки жінка проробила дояркою. Саме праця, запевняє, допомагає людині не старіти. А ще радить завжди прокидатися спозаранку. Та от у їжі –— жодних заборон.

«Усе підряд! Що потрапило, те й їм. Випиваю! Випиваю тільки, ось як доці День народження, то я випью ото одну чарочку, і все», — розказує 98-річна довгожителька Анастасія Вербицька.
Анастасія Антонівна Вербицька - фото 201419

Анастасія Антонівна Вербицька

Правильне харчування подовжить життя, кажуть дієтологи. А от гени майже не впливають. Одну чарочку пригубити можна. Утім, якщо маєте намір прожити довше, за раціоном стежити таки треба, певнять дієтологи.

«Боби, квасоля, сочевиця — вони офіційно називаються "їжею довгожителів". Краще недоїсти, ніж переїсти. Надлишок погіршує. Основна частка харчування має припадати на рослинні продукти. М'ясо для довголіття рекомендується обмежувати. Це одна порція на тиждень, а то й рідше», — каже дієтологиня Яніна Дубовик.

Та от гени на тривалість життя майже не впливають, запевняють лікарі.

«Доведено, що на тривалість життя гени впливають лише на 7 відсотків. Основний відсоток — спосіб життя. Велика схожість за тривалістю життя не в братів і сестер, а в подружжя. Зумовлено це тим, що подружжя веде загальний побут, у них схожі звички, матеріальне становище», — зазначає лікарка-генетик Міського пологового будинку № 1.

У середньому жінки в україні живуть 72 роки, чоловіки — 67. За рік померло пів мільйона людей. На сьогодні в країні не існує жодного обстеження, яке би достовірно показало, скільки відміряно людині. Утім медики запевняють: із кожним роком житимемо довше.

«Біологічний вік людини в принципі запрограмований близько 120 років. На сьогодні очікувана тривалість життя — 72 роки. 67 — у чоловіків, жінки живуть довше. Наша країна входить до 15 країн світу, де кількість людей похилого віку зростає майже з кожним роком. Тривалість життя в Україні теж зростає завдяки тому, що медицина не стоїть на місці», — каже експерт Міністерства охорони здоров’я України Юрій Криничний.

Та головне, додає лікар, людина має завжди мріяти та мати мету. Контролювати не тільки фізичний, а й психологічний стан. І у такий спосіб покращувати якість життя.

«Вважається, що якщо немає в людини на сьогодні завдання, то у неї вже немає сенсу життя», — зазначає Юрій Криничний.

Аби підтримати літніх людей ще й матеріально, їм виплачують стипендію. Щоправда, тільки тим, кому за сто.

«77 таких осіб отримають щомісячно таку соціальну стипендію. Отримають її у розмірі на сьогоднішнй день 1854 гривні. Але з першого грудня збільшується прожитковий мінімум, її розмір буде складати 1934 гривні», — розказує начальниця Відділу обласного департаменту соцзахисту населення Лілія Гненна.

За рік в Україні померло майже пів мільйона людей. Більшість — від інфарктів та інсультів. Такі дані Держстату. Прогресує й онкологія. На третьому місці зараз — ковід. Він забрав вісімдесят чотири тисячі життів.

  1. 66% — інфаркти та інсульти,
  2. 11% — онкологія,
  3. 7% м ковід.


Та от Анастасія Антонівна про коронавірус навіть і не чула. Натомість уже готує дрова до зими та планує прожити ще не один рік...

«Хочу жити довго, бо життя дається раз, хочется аби довше. А там як Бог дасть, так і буде», — зазначає 98-річна довгожителька з села Рівне Анастасія Вербицька.


Раніше ми писали про те, що у Дніпрі пройшов майстер-клас із сучасних технологій для пенсіонерів.

Реклама

Інга Лучкіна
Інга Лучкіна Кореспондентка, шеф-редакторка програми "Деталі.Підсумки". Досвід роботи у журналістиці — 11 років. На 34 телеканалі працюю 8 років. Улюблені теми: медицина, комунальні питання, діти.

Реклама