Як переробляють сміття в Україні?

Як переробляють сміття в Україні? - фото 1

Бахіли із парасольок і каналізаційні люки з поліетиленових пакетів. В Україні дають друге життя відходам. Але ми переробляємо мізер з того, що викидаємо. Тож країна може потонути в хламі.

Для того, щоб змінити екологічну ситуацію в Україні с кожними роком приділяють все більшу увагу переробці старих відходів. Зокрема на станції сортування "Україна без сміття", що знаходиться у Києві завжди повно роботи.

«Металевий каркас навіть із залишками текстилю і пластиковими ручками ми кладемо в контейнер до металобрухту», — розказує заступник керівниці станції сортування "Україна без сміття" Остап Бутвинник.

Те, що деякі вважали сміттям, може легко отримати нове призначення.

«З тканини зшиють бахіли. Водонепроникні та багаторазові», — каже чоловік.

Щомісяця на станцію сортування приносять з пів сотні зламаних парасольок. На бахіли роздирають лише ті, що мають яскравий принт.

Пакети і пакування теж не проходять повз переробку.

«Це плівка може бути стрейч, яка розтягується, заполітується, це плівка може бути будівельна, плівка з будь-якої сантехніки або кераміки, це може бути упаковка з води», — розповідає генеральний директор компанії з переробки твердих побутових відходів Леонід Черепейник.

 

Поліетилен, що зібрали в людей, сортують за кольором і щільністю. Далі його подрібнюють і миють. Потім висушують у кількох резервуарах. Чисті та сухі шматочки плівки переплавляють і подрібнюють у гранули. Темні отримують з різнокольорового поліетилену. Згодом з них виплавлять пакети для сміття чи пластикові люки. Вони досить дешеві. Білі гранули — дорожчі.

Окремо компанія сортує ще й скло, алюмінієві бляшанки, різний пластик і папір.

«Ми папір збираємо це 800 тон, це 800 тисяч кілограмів на місяць це 1500 дерев, які сьогодні зберігаємо ми, наша компанія, які не даємо зпиляти. Для того, щоб повторно використався той же папір», — розказує генеральний директор компанії з переробки твердих побутових відходів Леонід Черепейник.

Але все це — скоріше виняток, аніж правило. Бо в усій країні переробляють лише 6 відсотків сміття. Решта — роками гниє на полігонах. Експерти кажуть: у країні немає жодних стимулів використовувати відходи повторно. Змінювати це мають депутати і Міністерство захисту довкілля.

«В Україні, на жаль, роками не вирішується ця проблема. Задача держави в образі законодавців, в частині виконавчого органу влади, міністерства — це саме створити отаке державне замовлення на міста без полігонів», — наголошує президентка Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок.

Нові заводи з переробки сміття з’являться тільки, якщо бізнесмени, які їх будуватимуть, отримають гарантію, що непотріб до них доїде.

«Ця вимога зможе бути реалізована через законопроєкт 2207-1-д, тому що запроваджується такий регіональний план управління відходами. Фактично ми будемо розуміти, де це сміття забирають і далі куди це сміття їде. Відповідно інвестору буде гарантовано, що все сміття буде направлене до нього», — каже заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

 

Закон у парламенті лежить уже понад рік. Депутати його ухвалювати не поспішають, та й Міндовкілля не наполягає.

Реклама

Читайте також: в Україні розпочався виноградний сезон?

Реклама