Я вдячний Австралії за підтримку нашого захисту, – Володимир Зеленський

Я вдячний Австралії за підтримку нашого захисту, – Володимир Зеленський - фото 1

Сьогодні 31 березня Президент України звернувся до Австралійського Уряду, нагадав про допомогу з українського літака «Мрія» та закликав зупинити росію разом.

Сьогодні Президент України Володимир Зеленський звернувся до Австралійського Уряду.

«Пані та панове, члени Уряду!

У травні 2016 року тисячі австралійців зібрались в аеропорту Перта, аби вперше побачити українську «Мрію». «Мрія» – це назва нашого літака АН-225. Мрія – це англійською dream. Подолавши 15 тисяч км, він доставив в Австралію терміновий вантаж – електрогенератор вагою 130 тонн, який був потрібен вашому підприємству. Український літак зробив це за лічені дні.

Ми завжди пишались нашою «Мрією». Передусім через те, що допомагала людям з усього світу. Доставляючи харчі, питну воду, обладнання для миротворчих місій.

У 2019 році, після початку пандемії ковіду, «Мрія» доставляла найнеобхідніші медичні вантажі. Те, що рятувало дорослих, дітей – усіх. «Мрія» приносила життя. Але тепер це неможливо.

Неможливо, бо існує держава, яка має зовсім інші цінності. Аніж ми. Аніж ви. І ця держава почала повномасштабну війну проти нас.

Вона бомбить і обстрілює мирні міста і села. Вбиває дітей. Влаштовує блокади містам, тримаючи у заручниках без води, їжі, світла і тепла людей. Щоденно. Відриває від батьків і викрадає тисячі дітей, яких примусово переміщує на свою територію.

Ну а 27 лютого, внаслідок боїв у місті Гостомель, було спалено наш літак «Мрія». Чи можна сказати що Росія знищила нашу Мрію? Ні. Вона спалила літак. Вона зруйнувала матерію, не душу. Не свободу. Не незалежність.

Ми знаємо, що нашу Мрію неможливо перемогти. Особливо, якщо ми можемо сподіватись на підтримку вільного світу. На вашу підтримку. І вона потрібна не через кілька місяців, а вона потрібна зараз.

Відстань між нашими державами – велика. Нас з вами розділяють моря й океани. Але цієї відстані просто не існує для жорстокості, яку Росія принесла на схід Європи, в регіон наших Чорного і Азовського морів, на нашу українську землю.

Усе, що відбувається у нашому регіоні через агресію Росії і що руйнує життя наших людей, вже стало реальною загрозою і для вашої держави. Бо така природа зла – воно може миттєво здолати будь-яку відстань. Зруйнувати життя.

Десятки років не було такої загрози ядерних ударів, як зараз. Через те, що представники Росії, посадовці і державні пропагандисти, відкрито обговорюють можливість застосування ядерної зброї проти тих, хто не хоче підкорятися російським вимогам.

Десятки років не було такого, щоб якась держава повністю блокувала море для іншої держави і усіх торговельних суден будь-якої країни.

Але саме це зробила Росія. Наша частина Чорного і Азовського морів зараз – це повністю мертве море. І будь-яке судно може бути просто знищене російським флотом. Понад сотня торговельних суден під різними прапорами заблоковані Росією у наших портах!

Десятки років не було такого у світі, щоб якась держава починала війну проти сусіднього народу, відверто декларуючи його підкорення. Щоб не залишилось навіть імені цього народу.

Росія вже повернула світу найгірші сторінки 20-го століття. Найбільші загрози. Повернула те зло, про яке людство давно сподівалося забути.

Але що найстрашніше, якщо Росію не зупинити зараз, Росію не притягнути до відповідальності, то деякі інші держави світу, які мріють про аналогічну війну проти сусідів, вирішать – що це можливо і для них.

Доля глобальної безпеки вирішується зараз.

Жодна людина не здатна керувати опадами на планеті, а отже ніхто не зможе врятувати ту чи іншу частину Землі від радіаційного забруднення внаслідок застосування ядерної зброї.

Жодна держава на планеті не повинна мати навіть теоретичну можливість блокувати морські торговельні шляхи і тим більше повністю закривати море для інших держав.

Жоден правитель у світі не повинен розраховувати на безкарність, коли зважує перспективу війни.

Австралійський народе!

Після 36 днів повномасштабної війни Росії проти України можна впевнено сказати, що у світу немає іншого шляху гарантувати глобальну безпеку, ніж примусити Росію до тиші. А також і до відповідальності за усе, що зроблено нею проти глобальної безпеки.

Держава, яка не цурається ядерного шантажу, повинна одразу отримувати такі санкції, які продемонструють, що шантаж має руйнівні наслідки для шантажиста.

Також потрібен дієвий інструментарій, щоб притягнути до миттєвої відповідальності будь-яку державу, яка блокує морські торговельні шляхи.

Зараз таких інструментів у світу просто немає. Тому лідерство Австралії може бути незамінним у модернізації глобальної архітектури безпеки.

Також потрібно удосконалити можливості міжнародних інституцій, які створювались для відповідальності воєнних злочинців. Якби це було зроблено вчасно, життя у світі стало би в рази безпечнішим.

Я впевнений, кожен з вас памʼятає трагедію MH-17. Малайзійського Боїнгу, збитого російськими окупантами в небі над українським Донбасом. Тоді загинуло 298 людей.

Але чи вдалося притягнути до відповідальності тих, хто спричинив цю трагедію? Ні. Вони очевидно отримали гарантії безпеки від російської держави. Чи виплатила Росія компенсації родичам загиблих? Ні. І досі заперечує свою провину в трагедії.

Вже минуло 8 років, а справедливість так і не відновлена. І ніхто не знає, скільки ще часу знадобиться, щоб хоча б одна трагедія отримала гідну відповідь від міжнародної спільноти.

А скільки ще нових трагедій створила Росія?

Часто кажуть: непокаране зло повертається. Якби світ покарав Росію за те, що вона зробила у 2014 році, не було би жодного із жахіть вторгнення в Україну у 2022 році.

Потрібно виправляти ці страшні помилки зараз.

Я вдячний Австралії за двопартійну підтримку нашого захисту від загарбників. Зокрема і за 70 тисяч тонн вугілля для потреб нашої енергетики.

Ми разом можемо зробити ще більше. Потрібні нові потужні санкції проти Росії. Поки вона не відмовиться від ядерного шантажу, вона повинна платити найвищу ціну. Жоден російський корабель не повинен допускатися у порти вільного світу. Купувати російську нафту – означає оплачувати руйнацію основ глобальної безпеки. Має бути повністю зупинена будь-яка бізнес-активність з Росією.

Також потрібно зупиняти будь-які намагання Росії обходити санкції.

Але передусім – треба озброювати тих, хто реально бореться за свободу. Щоб зло програло, Україні потрібно мати усе необхідне на полі бою.

Наприклад, у вас є чудові бронемашини Bushmaster, які можуть суттєво допомогти Україні.

Зараз в Україні вони зроблять точно більше для нашої спільної свободи, ніж припадаючи пилом на вашій землі. Український народ уже продемонстрував всьому світу, наскільки щиро ми цінуємо свободу.

Наші герої борються проти армії, яка вважається однією із найсильніших у світі. Але всі наші люди без виключення вже думають про майбутнє. Про те, як ми будемо жити після війни.

Ми запрошуємо провідні держави світу приєднатися до проєкту відновлення України. Взяти шефство над регіоном на ваш вибір в нашій країні, які потребують відновлення.

Ваша держава надала нашій такий спеціальний статус країни-однодумця. Але ми споріднені і у мріях.

Тому я запрошую вашу прекрасну державу придивитись до наших південних регіонів, до нашого узбережжя Чорного та Азовського морів. Відновлення наших портів, розвиток таких міст, як наприклад Херсон, який сьогодні виборює свою свободу, відновлення морської галузі України може бути для вас особливим внеском у стабільність після цієї страшної війни.

Разом із принциповим захистом вільного мореплавства, це поверне силу вірним словам: хто здатний захистити свободу на морі, той здатний захистити свободу у світі. Вірю, що ви це можете!

І я сподіваюсь, що українська громада Австралії доєднається до цієї спільної роботи. Буде підтримувати нас зараз так само сильно, як і в попередні роки.

Шановні друзі, географічна відстань між нами – шалена. Але що означає ця відстань для тих, хто має спільне розуміння? Кому однаково болить... Коли приходить ворог... Коли вбивають дітей... Коли на дорогах розстрілюють біженців... Тоді будь-яка відстань зникає. Має значення тільки людяність. Тільки мрія про повернення до мирного життя, яку ми реалізуємо.

І точно разом.

Дякую вам!

Слава Україні!»

Реклама

Реклама