Вугілля з державних шахт знову непотрібне

Вугілля з державних шахт знову непотрібне - фото 1

“Центренерго” несподівано запустило резервні газомазутні блоки.

Пальне тепер купують не у держави, а у приватної компанії. А мільйони тон вугілля лежать купами на складах, окислюються і зовсім скоро стануть непотребом. Виходить, вуглярі працювали задарма. Чому і кому так вигідно — на селекторній нараді в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України менеджер державного “Центренерго” пояснити не зміг. Жодних розрахунків не показав.

«Тепер усе, все тепер перекреслено», — прокоментував те, що сталося голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.


Тимчасова керівниця міністерства зажадала пояснень.

«Я вам нагадаю, що було багато витрачено коштів на переоснащення блоків, які працювали на антрацитовій марці вугілля, яке у нас вже не добувається в Україні, а знаходиться на тимчасово окупованій території», — сказала виконуюча обов’язки міністра енергетики та захисту довкілля України Ольга Буславець.


Державні кошти були витрачені, аби “Центренерго” змогло палити не атрацит, а газове вугілля. Але дарма. Раптом “Центренерго” вирішило відмовитися від вугілля і віддати перевагу купівлі значно дорожчого газу. Експерти пояснюють: фірма, у якої почали купувати газ — належить власнику українських феросплавних заводів.

«Зараз ми бачимо ситуацію, коли підприємство, яке входить в орбіту, скажімо так, групи “Приват”, “Юнайтед Енерджі” викуповує природній газ на біржі і постачає для потреб “Центренерго”», — пояснює експерт із питань енергетики Юрій Корольчук.


Енергетичні експерти говорять, що це просто: адже і менеджмент “Центренерго” повністю підконтрольний тому ж бізнесмену. І ба більше — вироблену енергію продають його феросплавним заводам.

«Менеджмент “Центренерго”, державної компанії, поводить себе так, ніби вони є підлеглі олігарха Коломойського. Ці дії вчиняються на шкоду державі», — продовжив Михайло Волинець.


Півроку тому на “Центренерго” вже була схожа ситуація — воно мало не збанкрутувало, купуючи надто дороге російське вугілля у фірми-посередника, яку пов‘язували з тим же власником. А енергія за зниженими цінами йшла знову на феросплавні заводи.

«Собівартість кіловата виходить 1,92. Коломойський в них купляє тому, що він установив негласний контроль. Ніяк Кабінет Міністрів не може його від цієї кормушки відірвати», — розповідає політик Геннадій Москаль.


Тим часом мільйони тон газового вугілля, яке видали на-гора державні шахти, лежить на складах. Ми запитали в керівництва “Центренерго”, чому компанія відмовилася від українського вугілля?
Три дні минуло, а відповіді жодної.

«Тут радше питання до правоохоронних органів. Зокрема, які вже можуть вивчати питання взаємозв’язків, упливу на керівництво “Центренерго”, бо логіки економічної в такому рішенні немає», — каже Юрій Корольчук.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама