Все, що потрібно знати про вакцини: ефективність та дози

Чи доведено ефективність вакцини? Чи можна комбінувати дози? Яка вакцина краще? Ці запитання турбують майже кожного хто збирається робити щеплення проти COVID-19. Відповідь на них дали лікарі-інфекціоністи та співробітники МОЗ.

Чи досліджена вакцина та чи можна безпечно комбінувати препарати? У “Деталях” продовжують шукати відповіді на запитання про ковід та вакцинацію.

Чи досліджені вакцини від СOVID-19?

Про це запитали в інфекціоністів Дніпра. Ті кажуть: результати від щеплення — видно. Та повністю тема ще не вивчена.

«Ось що стосується нових вакцин — вони почали тільки пів року тому використовуватися. Це дуже мало для того, щоб взагалі робити якісь віддалені прогнози щодо будь-якої вакцини. Має пройти рік. Тобто мають зробити вакцинацію, провести дослідження, опрацювати результати, опублікувати їх та зробити висновок», — відповідає лікарка-інфекціоністка Ольга Шевченко-Макаренко.

Яку вакцину краще зробити?

Чи всі вакцини однакові? Серед жителів області ходять чутки, що CoronaVac легше переносити, а Pfizer — гірше. Або ж те, що AstraZeneca менш дієва. Правда це чи лише чутки, розповідає професорка кафедри інфекційних захворювань ДДМУ Людмила Шостакович-Корецька.

«Немає такої перевіреної, щоб опублікована була статистика, що ця вакцина краще переноситься. Усі індивідуально. Тобто вміст всіх вакцин полягає в тому, щоб вони стимулювали вироблення власних антитіл», — сказала професорка.

Проте, чим все ж таки вони відрізняються? AstraZeneca, наприклад, векторна вакцина. Це означає, що науковці використали безпечний для людини вірус і помістили у нього шматочок коронавірусу. Коли той потрапляє в організм, його помічає наша імунна система і вчиться захищатися.

Так само працює і вакцина CoronaVac. От тільки вона інактивована. Простіше кажучи, вірус потрапляє в організм уже мертвим.

А от розробники Comirnaty Pfizer і Moderna створили вакцини за інноваційним методом. Увесь його секрет у тому, що антидот виготовлено на основі рибонуклеїнової кислоти, яка вміє імітувати білок коронавірусу.

Чи можна комбінувати вакцини?

В Україні дозволена комбінована вакцинація. Утім, поєднувати першу та другу дози потрібно неабияк. У МОЗ розробили схему, як це зробити безпечно.

Наприклад, одна доза вакцини Moderna, інша – Pfizer. Або навпаки. Також дозволено комбінувати AstraZeneca на першу дозу та будь-яку РНК-вакцину на другу. Це може бути Pfizer або Moderna. А ось CoronaVac з іншими препаратами поєднувати не рекомендують.

Чи допоможе вакцина від нових штамів ковіду?

Вакцини від ковіду розробили більш ніж пів року тому. Тож жителів області хвилює ще одне запитання — чи допоможе щеплення від нових штамів? Відповідь на це запитання дала лікарка-інфекціоністка Ольга Шевченко-Макаренко.

«Можливо, якщо ще якийсь час буде циркулювати цей вірус, він може так мутувати, що вже вакцина може не допомагати. Чому ми з вами робимо від грипу щороку щеплення? Тому що у нас вже на грипі доведено три види мутації», — коментує інфекціоністка.

Звісно, це ще не всі запитання, які хвилюють жителів області. Але відповіді на них зможемо дізнатися пізніше.

Реклама

Наталія Богиня
Наталія Богиня Кореспондентка, ведуча спортивних новин. Працюю на телеканалі з 2018-го. Це моє перше місце роботи. Починала свій шлях журналістом на сайті 34.ua. Через півроку зрозуміла, що хочу спробувати себе на телебаченні. Обожнюю свою роботу, бо тут я вперше політала на літаку, спробувала каякінг, спустилася до шахти. А ще - полюбляю їздити на зйомки по області.

Реклама