Витрати перетворити на прибутки: як на Львівщині побудували нову сонячну електростанцію

Витрати перетворити на прибутки: як на Львівщині побудували нову сонячну електростанцію - фото 1

Як витрати перетворити на прибутки? Про це знають на Львівщині. Там на занедбаній території побудували нову сонячну електростанцію, яка удвічі збільшила місцевий бюджет. Та її існування нині під загрозою.

Рік тому зеленим станціям суттєво зрізали тариф, і Кабмін пообіцяв більше не чіпати інвесторів. Та слова урядовці дотримувалися недовго – вигадали черговий акциз. До того ж зі старими боргами держава розраховується неохоче. То що станеться з екостанціями без грошей і з новими зборами? Деталі у сюжеті.

Реклама

На даному об’єкті змонтовано 268 тисяч ось таких фотомодулів, які середньоденно виробляють 220 тисяч кіловат-годин. Цього досить, аби заживити екокіловатами цілий Яворівський район, де і стоять панелі. Та ще 4 роки тому величезна територія у 130 гектарів була порожньою. Й нічого там не росло окрім очерету. Й ця земля не була придатна для сільськогосподарського ведення діяльності. Селянам територія тільки завдавала клопоту і жерла бюджет.

«Ми витрачали на цю територію величезні кошти на пожежогасіння тому, що все тут горіло», - говорить депутат Новояворівської міської ради Юрій Мельник.

Та з появою станції годі стало витрачати – отримувати почали. Бюджет села збільшився вдвічі. Куди подіти гроші – довго не думали.

«Найбільше зраділи – це новій дорозі з бруківки. Раніше тут була дорога з асфальту, яка була дуже в ямах і було важко»,- говорить жителька Терновиці Світлана Шкарпінець.

Ще за податки від станції громада реконструювала церкву, відремонтувала сільськУ раду, клуб та встановила дитячі і спортивні майданчики. Робити в селі і зараз є що, та от чи будуть на це гроші і далі – питання.Верховна Рада ухвалила в першому читанні новий акциз, який прошелестить повз місцеві бюджети й розчиниться в державному.

«Даний акциз це фактично урізання зеленого тарифу, що суперечить меморандуму про взаєморозуміння з Урядом, оскільки Уряд зобов’язувався більше не зменшувати зеленого тарифу», - говорить заступник директора сонячної станції з юридичних питань Анатолій Матолич.

Та інвестори зрозуміли: урядові обіцянки – тільки дарма використаний папір. Бо і зі старими боргами зі станціями держава не розраховується. А гарантувала – буде! Приміром, цій СЕС недоплатили – 188,5 млн грн. Віддавати кредити, кажуть на станції, дедалі складніше. З новим акцизом і поготів не зможуть. Тут уже порахували, скільки коштуватимуть їм нові стягнення.

«З введенням акцизного збору дана станція буде сплачувати державі додатково 12 мільйонів гривень щорічно. Це негативно вплине на виконання наших зобов’язань по кредитному договору, що може призвести до зупинки роботи даної станції та звільнення людей. І припинення сплати місцевих податків», - говорить заступник директора сонячної станції з юридичних питань Анатолій Матолич.

Якщо депутати акциз все ж ухвалять, станція позиватиметься в арбітраж, аби держава відшкодувала зароблене. Через борги так уже зробили щонайменше одинадцять інвесторів.

Реклама