"Вишиванка в деталях": в Україні існує понад 200 технік вишивання

"Вишиванка в деталях": в Україні існує понад 200 технік вишивання - фото 1

Низинка, качалочка, штапівка чи вирізування. І це ще не повний перелік технік української вишивки. За підрахунками народних майстринь, окрім відомих — хрестика чи гладі — маємо понад дві сотні швів.

Пані Світлана не лише знає назви чи не всіх технік, а й сама вишиває. Власноруч оздоблені сорочки вже й передала на виставку до музею.

Швів в Україні — понад дві сотні, розповідає майстриня. Один з найдавніших — низинка. Ним вишивальниці створюють малюнок голкою вперед, імітуючи ткацтво.

Реклама

У кольорі зазвичай виконують і так звану качалочку. Тут рукодільницям доводиться уважно рахувати нитки. Щоб по обидва боки стовпчики візерунка були однакової довжини.

А є техніка, коли орнамент не вишивають, а виколюють. Тобто тканину багато разів пронизують голкою. І залежно від того, як саме це роблять — мають різні результати.

Якщо ж потрібні більші дірочки, їх вирізають ножицями. Зазвичай форму отворів роблять квадратною, а щоб вона трималась і виглядала охайно — уздовж контуру її обшивають нитками.

Ажурна мережка, лиштва, гладь, штапівка чи навіть занизування. Майже будь-що здатна вишити ось ця машина. Задаємо системі необхідний малюнок — і робота кипить.

Та легким цей процес здається тільки на перший погляд, кажуть фахівці. Бо, працюючи з машинкою, треба врахувати безліч нюансів.

Магією майстрині називають будь-яку вишивку. Незалежно від способу створення. Бо переплетіння ниток перетворюються на витвори мистецтва.

Реклама