"Вишиванка в деталях": що означали модні на Катеринославщині кольори і візерунки вишивки?

"Вишиванка в деталях": що означали модні на Катеринославщині кольори і візерунки вишивки? - фото 1

Червоно-чорні візерунки та рослинні мотиви. Саме такі вишиванки були популярні на Катеринославщині сотню років тому.

Хрестики вишиковуються у рядки, а з них складається візерунок. Пані Катерина Понікаревич вишиває синові сорочку. Бо вірить — це могутній оберіг.

Любов до вишивки, - розповідає пані Катерина, - перейняла від мами. У старій скрині й досі зберігає оздоблені нею рушники.

Реклама

Те, що найстаріші рушники вишивали, як мама пані Катерини - червоно-чорним — не випадково, кажуть історики. Адже саме такі кольори переважали на Катеринославщині.

Червоний символізував життя та енергію. Вишивали здебільшого рослинні орнаменти — дерева, гілки, квіти. А квітки на сорочках складались у цілі композиції.

А це — жіноча сорочка з Катеринославщини, якій близько ста років. У нас рясно вишивали рукави, погрудки та манжети. Такий візерунок - називається брокарівським, або мильним.

«Андрій Брокар був парфумером, всі знають фірму, ось він був засновником бренду. І для продажу свого мила, для того,щоб його ще краще продавали, він почав загортати мило у папірець, і на папірці була ще схема для вишивки», - пояснила етнографиня Майя Ернст.

Саме це мило, - каже фахівчиня, і започаткувало у народі традицію вишивати хрестиком.

Майстрині наслідували вишивки з покоління у покоління. Так пані Катерина навчилася її у матері та сподівається передати знання своїй доньці.

Реклама