Скасування пільг на світло: очільник Міненерго Юрій Вітренко видав перше рішення

29.12.2020, 19:55
Скасування пільг на світло: очільник Міненерго Юрій Вітренко видав перше рішення - фото 1

Тож по 90 копійок за перші 100 кіловатів з нового року не буде. Ні для кого. Тепер за кожен кіловат будемо сплачувати 1,68 гривні — скільки б не накрутив лічильник.

Чому так і чим може допомогти держава тим, кому такі тарифи не по кишені — дізнавались наші кореспонденти.

Техніка у Василя накручує світла небагато. За нього чоловік платить своїми грішми — субсидія тільки на опалення. Перші 100 кіловатів були по 90 копійок. За кожний зверху — по 1,68 гривні.

«В межах 150–160 кіловат на місяць накручується. Звичайно, це порядком так. Оскільки я крім пенсії ніяких доходів не маю. У грошах це 150 гривень десь», — ділиться пенсіонер Василь Поворознюк.

Ці гроші далі йдуть енергетикам. Левова частка — на дроти та підстанції. Виробники світла, атомні та гідростанції, отримують мізер, по копійці за кіловат, — рахують експерти.

«У "Енергоатома" купують 50% виробленої електроенергії за ціною 1 копійка за кіловат/годину. "Енергоатом" отримує мало грошей, він не може заплатити зарплату, вчасно провести ремонти», — повідомляє Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

Експерти кажуть: атомні та гідростанції на виробництво витрачають більше грошей, ніж отримують. Так не працює жодне підприємство у світі.

Величезна молочна ферма на Черкащині. Її власник — голландець Корнеліс хизується виробництвом. Потім молоко віддають заводу відомої української торгової марки. Там його розливають у пляшки і відправляють до магазину. Але ж скільки Корнеліс має попросити в заводу за своє молоко?

«Невигідно продати дешевше, аніж собівартість. А собівартість складається: найбільша доля — це корм. Найголовніше — це заробітна плата людям. Тут працюють майже 80 людей», — розповідає Корнеліс Хузінха, директор молочної ферми.

Торгувати молоком чи світлом — неважливо. Прибуток має приносити будь-який бізнес. Так вирішили і у Кабміні. В. о. міністра енергетики Вітренко пропонує скасувати пільгові кіловати для населення. Оті перші 100 по 90 копійок.

«Встановлення на період із 1 січня по 31 березня 2021 року фіксованої ціни за 1 кВт-годину для побутових споживачів на рівні 1,68 із ПДВ. Наголошую, якщо б ми, якщо б Уряд сьогодні не ухвалив це рішення, то таке стрімке підвищення тарифу станеться уже з 1 січня 21-го року», — повідомляє Юрій Вітренко, в. о. міністра енергетики України.

Без пільги на кіловати Василь платитиме більше на 78 гривень на місяць. І так — всі, хто накручує понад 100 кіловатів. Експерти ж переконують — для Василя нічого змінитися не повинно.

«Вартість електроенергії має бути такою ж, як вартість газу. Повноцінною. Коштувати, скільки вона коштує. Люди, які не можуть собі дозволити, які знаходяться в стані бідності, вони повинні отримати цільову субсидію, за яку вони собі цей ресурс можуть купити», — розповідає Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України".

Так буде чесно, — кажуть експерти. Бо ж раніше пільгові кіловати по 90 копійок отримували всі. І пенсіонери, і бізнесмени. Не залежно від рівня доходів. Тепер же бідних — підтримає держава. А багаті — справедливо платитимуть більше.

Поділитися: