Верховна Рада надала політичну оцінку подіям Євромайдану

Верховна Рада надала політичну оцінку подіям Євромайдану - фото 1

Український Парламент визнав Євромайдан 2013–2014 років одним із ключових моментів державотворення.

Постанова Верховної Ради України № 2379 наголошує, зокрема, на недопустимості зволікання із розслідуванням кримінальних проваджень, які пов’язані зі спробами придушення Євромайдану режимом Януковича, важливості пам’яті про Героїв Небесної Сотні та неприпустимості узурпації влади. Також депутати засудили дії, які були спрямовані на придушення протесту, тодішнього президента Віктора Януковича, окремих співробітників міліції, внутрішніх військ, судів, прокуратури та інших осіб. І наостанок — народні обранці підкреслили важливість мирних зібрань та неприпустимість незаконних дій щодо них, а також важливість європейських цінностей, як фундаменту української державності. Підтримали документ 295 нардепів. Утрималися — 10. Не голосували — 38. А виступили проти — 18.
Також Парламент прийняв за основу законопроєкт № 2164 про внесення змін до КПК щодо спрощення процедур спеціального досудового розслідування і заочного засудження людей, які вчинили злочини і переховуються від правосуддя за межами України.

Документ підтримали 299 народних депутатів. Проєкт закону пропонує “відв’язати” можливість здійснення спеціального досудового розслідування від оголошення людини в міжнародний розшук, визначає дві підстави для оголошення підозрюваного у розшук (невідоме місцезнаходження підозрюваного, та його ухилення від явки на виклик слідчого / прокурора / слідчого судді / суду за умови належного повідомлення про такий виклик і існування обґрунтованих підстав вважати, що підозрюваний залишив підконтрольні Україні території), а ще — можливість обрання запобіжного заходу відсутньому підозрюваному/обвинуваченому, якщо він зник або залишив підконтрольну Україні територію. Згідно з пояснювальною запискою, документ також передбачає запровадження безстроковості формального тримання під вартою відсутнього підозрюваного або обвинуваченого.
Громадськість наголошує, що всі ці норми, які будуть впроваджені після остаточного прийняття Парламентом та схвалення Президентом, є важливими і для розслідування справ Майдану.

Нагадаємо, раніше Верховна Рада посилила покарання за злочини проти журналістів.

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор