Вакцинація проти COVID-19: кому не можна робити щеплення?

Вакцинація проти COVID-19: кому не можна робити щеплення? - фото 1

Вакцинація проти COVID-19 в Україні набирає оберти, але не кожній людині можна робити щеплення. Є певні обмеження, які потрібно знати.

Кому не можна робити щеплення? Яка вакцина найпопулярніша у світі та навіщо робити укол, якщо вже перехворів? Усі ці запитання про COVID-19 є дуже популярними та не кожні знають відповіді, хоча з цією недугою світ знайомий уже другий рік.

Насправді, із вакцин першою згадують Pfizer, тому її можна вважати найпопулярнішою, але ще цей препарат визнають менше країн світу, ніж AstraZeneca.

«Найбільша кількість країн визнає вакцину AstraZeneca – 145 країн світу визнає цю вакцину. Pfizer визнає 125 країн світу», – повідомляє Роман Стороженко, начальник відділу обласного Департаменту охорони здоров’я.

Також багатьох цікавить питання вакцинації після того, як перехворів на COVID-19, оскільки дехто впевнений, що власних антитіл вистачить, та імунітет впорається з вірусом самостійно.

«Навіть якщо перехворів, рівень антитіл, коли перехворів, – буде високий, через три місяці він буде досить низьким, і це не сприятиме тому, щоб ваш організм був захищений він коронавірусної інфекції», — зазначає Олена Землянська, медична директорка міського Центру первинної медико-санітарної допомоги № 6.

Після вакцинації чи перед нею постає питання: із якого моменту працює вакцина? Більшість хочуть швидкий результат і повний захист від хвороби, але після першої дози вакцини людина не вважається прищепленою.

«Людина зробила одну дозу, на завтра зняла маску – вона вважає, що вона щеплена. Але це вона ще не щеплена. Щеплення – це коли дворазово, і минуло три тижні після другої дози. Ось це вона щеплена. Тобто вона може себе вважати щепленим лише від початку вакцинації та десь за два місяці», – підкреслила Ольга Шевченко-Макаренко, доцентка кафедри інфекційних захворювань Дніпровського медичного університету.

Зауважимо, що деяким людям взагалі не можна робити щеплення. Головні протипоказання – алергічна реакція. Також не варто прищеплюватися тим, у кого температура в день ін’єкції перевищує 38 градусів.

«Для Pfizer – це алергічна реакція на першу дозу вакцини або запалення серцевого м’яза, для вакцини AstraZeneca – якщо в анамнезі людини були тромбози або тромбоцитопанії. Лікар може порекомендувати зробити щеплення іншою вакциною, для інших протипоказання – загальні», – розповідає Роман Стороженко.

Важливо знати, коли потрібно колоти другу вакцину: за два тижні, 28 днів чи пів року, оскільки від цього буде залежати ефективність щеплення.

«Людина може одержати другу дозу протягом 180 днів. За вакциною AstraZeneca – ревакцинація рекомендується через 28 днів. Але знову ж таки людина може звернутися за 180 днів. І за CoronaVac раніше був період 28 днів, зараз цей період вважається з 14 до 28 днів», – зауважила Олена Землянська.

Це ще не всі запитання стосовно коронавірусної хвороби, які хвилюють українців, проте вони є основними. До речі, також ми писали, що МОЗ хоче посилити карантинні обмеження у "жовтій" зоні. У регіонах із таким рівнем епіднебезпеки впровадять обов'язковий повний курс вакцинації для роботи закладів в умовах карантину.

Реклама

Реклама