В Україні зросли "мінімалка" та прожитковий мінімум

В Україні на пів тисячі зросла "мінімалка" та приблизно на сотню — прожитковий мінімум. Дніпряни підвищенням уже радіють. Утім економісти кажуть: є й інший бік медалі. І він уже менш привабливий.

Із лимоном та гвоздикою — вітамінний чай замовила собі Анжеліка. У закладах, розповідає жінка, зазвичай буває нечасто. Бо отримує вона мінімальну зарплатню, а це — усього 6000 гривень, яких на життя не вистачає. Порахувати весь бюджет Анжеліки можемо разом. Тут математика проста. Найбільше витрат — на житло. Квартиру жінка винаймає. А це — 3500 гривень. Ще 500 — на комуналку. До суми додамо проїзд на роботу — 900 гривень. На харчі — ще близько 300 гривень. Загалом маємо майже 8000 гривень.

Витрати та прибутки, каже, не збігаються. Тому постійно шукає підробіток. Аби гроші були хоча б на продукти. Та насправді, зізнається, має й інші бажання:

«Кожній жінці хочеться ще й мати гарний вигляд. А для цього хоча б раз на місяць хотілося б відвідувати салон», — говорить Анжеліка Безкубська.

Та вже відсьогодні "мінімалка" зросла на 500 гривень. І поповнить вона, пояснюють економісти, не лише кишені самих українців, а й державний бюджет.

«Багато, хто любить тримати офіційно людей на мінімальну заробітну плату. Зараз вони будуть змушені на 9% її підняти. Отже — на 9% збільшиться надходження ЄСВ, надходження податку на доходи фізичних осіб теж збільшиться. Ось вам і збільшення дохідної частини бюджету», — говорить економічний експерт Михайло Крапивко.
Друге збільшення з початку грудня — прожитковий мінімум. Він зріс на 99 гривень. Це загальний показник. Але насправді для різних груп населення — цифри свої:

- працездатним додали — 102 гривні;
- дітям до 6 років — 87 гривень;
- до 18 років — 108 гривень;
- непрацездатним — пенсіонерам і людям з інвалідністю — 80 гривень.

Яким буде прожитковий мінімум — щороку визначає так званий споживчий кошик, який складає Кабмін. А туди входять і продукти харчування, і послуги, і непродовольчі товари.

І навіть якщо збільшення прожиткового мінімуму незначне — воно все одно важливе, говорять у департаменті соцзахисту. Бо до нього прив'язані ледь не всі соцвиплати, які також ростуть.

«У нас зростуть і допомоги сім'ям з дітьми, і допомога малозабезпеченим сім'ям. І допомога інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам. Допомога дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування. Допомога особам, які не мають права на пенсію», — говорить начальниця відділу соціальної допомоги обласного департаменту соцзахисту населення Тетяна Полєхіна.

Але попри всі позитивні моменти, кажуть експерти, збільшення мінімумів має і свої мінуси. Це, зокрема, підвищення цін.

«Це дасть додаткові фінанси людям, які, безперечно, з тими 80 гривнями не побіжать їх класти на депозит у банк. Ні. Вони підуть на базар з ними. Тобто збільшиться купівельна спроможність, яка тут же відобразиться на зростанні цін», — говорить економіст Олег Пендзин.

І додають економісти: не підвищувати "мінімалку" та прожитковий мінімум навіть у такому разі неможливо. Бо ціни на товари зростуть і самі. Через збільшення витрат. А з додатковими грошима в українців хоча б з'явиться можливість купувати.

Раніше ми писали про те, що ціна на національний продукт побила всі рекорди.

Реклама

 

 

 

Айміна Арнаут
Айміна Арнаут Кореспондентка. Освіта: ДНУ ім. О. Гончара. Досвід роботи: 2,5 роки. Улюблені теми: тварини, стиль життя, природні та погодні явища, міжнародні новини.

Реклама