В Україні збираються боротися з тіньовою орендою землі

В Україні збираються боротися з тіньовою орендою землі - фото 1

Поля обробляють, а податки за них не платять. Третина українських сільськогосподарських земель — у тіньовій оренді.

Замість того, аби укласти офіційний договір із власниками паїв, фермери просто обіцяють готівку під "чесне слово". Від того громади сидять без грошей.

«В Україні сьогодні більше 33 мільйонів гектарів земель сільськогосподарського призначення. Із цього об’єму землі близько 10 мільйонів гектарів земель знаходяться в тіні, з яких фактично не сплачується жодних податків», — розповів міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Здебільшого, кажуть експерти, цим грішать дрібні сільгосппідприємства та фермери. Їм офіційно орендувати не вигідно.

«Ніхто не любить платити податки, і тому поширеною практикою є, коли фактично оренда має місце, але вона не офіційна. Це "джентельменська угода" між власником земельної ділянки і землекористувачем, розрахунки проводяться готівкою», — розповів заступник голови ради асоціації "Земельна спілка України" Андрій Мартин.

Власники паїв, що віддають землю без договорів, самі себе й ошукують. Село не отримує податків, а отже, ані дороги, ані місцеві медзаклади для тих самих власників паїв ремонтувати нема за що.

«Державні бюджети і місцеві бюджети недоотримують близько п’ятнадцяти-двадцяти мільярдів гривень, якраз з податку на ПДНФЛ, який, по суті, має виплачуватись з орендної плати», — пояснив генеральний директор українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.

Відслідкувати, хто порушує, поки нереально, кажуть експерти. Та це поки. Парламент може і вже хоче змінити закони, щоб зламати сірі схеми. Власникам паїв, що не сплачують податків, доведеться розщедритися.

«Законопроєкт передбачає сплату тіньовим землям в обсязі 5% від нормативно-грошової одиниці землі. В середньостатистичному розрізі — це 1200 гривень на гектар такої землі», — пояснив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.