В Україні виросли ціни на послуги та харчі: що кажуть експерти?

Комунальні платежі, продуктовий кошик та податки. Із 1-го січня в країні – новий стрибок цін. Експерти кажуть, масло у вогонь підливає економічна криза. Фінансові аналітики кажуть, що вартість товарів та послуг продовжить зростати і надалі. Подробиці дізнавалися журналісти "Деталей".

Від газу до води – чи зросте комуналка? Перше запитання, яке хвилює чи не кожного українця. Ціна на воду вже підскочила. Із 1 січня дніпряни віддадуть за кубометр на 8 гривень більше. Також нові тарифи на розподіл блакитного палива для облгазів. Нагадаємо, їх ще у грудні встановила нацкомісія. Подорожчання є, але несуттєве — у середньому ціни зросли на 4 відсотки. Утім за сам газ більше платитимуть лише підприємці.

«З 1 січня, наскільки я пам'ятаю, ціна ще не підвищилася для побутових споживачів. Ринкова ціна у нас танцює всю дорогу, хоч для Європи вона вже падає», — каже економічний експерт Михайло Крапивко.

Телефонувати стало дорожче. З нового року українські мобільні оператори підняли ціни. Деякі компанії — на десять гривень, інші — майже на сотню. Та торкнеться це не всіх. Лише абонентів зі старими тарифними планами, вартість яких уже давно не переглядали. Один із операторів пояснив — вимушені піти на цей крок. Бо курс валют зростає. А разом із ним — і витрати на нове обладнання та будівництво мереж.

У 2022-му в Україні змінилася вартість первинної реєстрації авто. Усе через підвищення прожиткового мінімуму і цін на самІ легковики, а отже, і на податок від них. Як пояснили у сервісному центрі МВС, якщо вартість машини не перевищує 400 тисяч гривень, то збір становитиме 3 відсотки від неї. Якщо автівка коштує близько семисот тисяч — то розмір збору зросте до 4-х процентів. І якщо легковик став вам у понад сімсот тисяч гривень, — доведеться сплатити 5 відсотків від суми.

«Вартість транспортного засобу без пдв. Від цієї вартості розраховується податок до пенсійного фонду. Це тільки стосується легковиків та першої реєстрації. Транспорті засоби що перереєстровуються, що вже були зареєстровані на території України таким податком не оподатковуються», — зазначає заступник начальника Відділу регіонального сервісного центру МВС в області Олексій Сидоренко.

Нова ціна на біометричні документи. Із 1 січня здорожчали айді картки та закордонні паспорти. Зокрема, вартість внутрішнього документа зросла на 9 гривень. За нього доведеться викласти 372 гривні. Утім підліткам його можна отримати безкоштовно, як і раніше. Оформлення паспорта для виїзду за кордон стане у 733 гривні. А це на 40 гривень більше, ніж було.

«Це відбулось в зв’язку з тим, що здорожчала сировина для їх виготовлення. Їх вартість збільшив сам поліграфкомбінат, який їх виготовляє», — розказує начальник ГУ Державної міграційної служби в області Богдан Чегіль.

Пів сотні за кіло. Стільки тепер заплатимо за гречку. Вона набрала 9 гривень порівняно з груднем 2021-го року. Економісти пояснюють, усе, знову ж таки, через ріст ціни на газ для підприємств. На 10-15% здорожчає горохова, кукурудзяна і пшенична крупи. Фахівці кажуть, енергетична криза впливає і на вартість хліба. Паляниця набиратиме у ціні 2 відсотки щомісяця. І до кінця року перевалить за 20-ть гривень.

«Хліб почав дорожчати-однозначно пов'язане з газом. Ми ще маємо пам'ятати, що в крупи вкладається ціна на газ, просушування, зберігання, пропарювання, підготовка. Начебто врожай минулого року був добрим. Так! Але все питання в тому, яка структура цього врожаю. Є більший попит на якісну пшеницю, яка безпосередньо йде в товар. Ось її якраз і не вистачає», — каже економічний експерт Володимир Момот.

Та Кабмін уже взявся за регулювання цінової політики. На сьогоднішньому засіданні Уряду вирішили обмежити максимальну націнку до 10%. Щоправда, лише на період карантину і на певні продукти. Серед них хліб, борошно, гречка, цукор, макарони, молоко, масло, яйця та курятина.

Раніше ми писали про те, що в Україні будуть щодня моніторити ціни на товари.

Реклама

Реклама