В Україні у школах можуть почати викладати християнську етику

В Україні у школах можуть почати викладати християнську етику - фото 1

Пропозицію зробити християнську етику обов’язковим предметом Міністерство освіти і науки винесло на обговорення батьків.

Уроки християнської етики проходять у Свято-Успенській школі міста Дніпра в діалогах: розповідях про Бога, добрих порадах та аналізі поведінки. У цій школі навчається і Роза. Мати дівчинки каже, що у їхній сім'ї для дітей духовний розвиток — у пріоритеті.

«Вони намагаються наслідувати старозавітних праведників і ось євангелістські які моменти. Бачимо в дітях, що якісь речі вони просто не можуть зробити. Злі якісь, підлі вчинки — вони на них не йдуть. Тобто вже класний такий ґрунт, де можна посіяти хороше таке насіння», — розповідає Зоя Маковицька, мама Рози.


РекламаПро духовний розвиток дітей задумалися і в освітньому Міністерстві. Навіть запропонували включити “курси морального спрямування” до загальної шкільної програми — не факультативом, а як обов'язковий предмет. Це питання Міністерство освіти і науки України винесло на громадські обговорення. І тут думки батьків розділились. Є такі, як Роза, — за християнську етику. Але є і противники. Наприклад, батько чотирьох дітей Владислав. Попри те, що чоловік закінчив семінарію, — впровадження духовної дисципліни у школах він не схвалює.

«Це може поляризувати суспільство. Тобто з'являться негативні сприйняття. І не тільки предмету як такого, але і всіх релігійних конфесій, пов'язаних із християнством», — каже Владислав Малько.


Також у можливому запровадженні “курсів морального спрямування” як обов’язкових є питання ймовірного порушення прав учнів нехристиянських конфесій. Але експерт у сфері захисту прав дітей Леонід Лебедєв вважає, що ніяких порушень прав тут бути не може:

— Ніяким чином не порушаться права тих, хто вірить в іншу релігію. До речі, якщо ми візьмемо іудаїзм чи буддизм — їхнє Письмо говорить про такі самі речі. Що треба поважати ближнього, що треба мати стосунки згідно своєї совісті і нічого тут такого кардинального немає.


Аби сумнівів з приводу релігії у батьків не виникало, освітні експерти наголошують: християнську етику мають викладати вчителі зі специфічною освітою. А саме психологи-релігієзнавці або священники-психологи.

«Є багато речей, які вписуються в концепцію толерантності, але в концепцію релігії не вписуються ніяк. За замовчуванням, священник має бути трішки психологом. Священник працює з людьми, а психолог також працює з людьми, де примирює їх із собою. Бажано, щоб це якось поєднувалося. Щоб був якийсь діалог між цими людьми», — поділився психолог Максим Реуцький.


Щоб остаточно вгамувати батьківські конфлікти і спростувати чутки у соціальних мережах — наші журналісти зв'язалися з освітнім омбудсменом.

«Держава і школа відокремлені від церкви. Є відповідна стаття закону про освіту, про те, що будь-які релігійні курси є в загальноосвітній школі неприйнятними і неприпустимими. Це одна позиція, з одного боку. З іншого — до проєкту типової освітньої програми внесені такі курси, або предмети, як етика та курси морального спрямування. Але там немає жодного слова про християнську, буддійську або будь-яку іншу релігійну етику», — резюмував Перший освітній омбудсмен України Сергій Горбачов.


А питання змін у законодавство про освіту уряд або парламент наразі не розглядають.

Реклама