20 травня в Україні святкують День вишиванки: різновиди національного вбрання

20 травня в Україні святкують День вишиванки: різновиди національного вбрання - фото 1

З червоним орнаментом, з мереживом, чи з білим візерунком. З давніх-давен український народ славився своїми вишиванками. Їх налічувалось близько 100 видів. Різнилися тканина, колір ниток, техніка. А ще на кожне свято був свій особливий орнамент. Цього тижня в Україні святкують День вишиванки.

Пів сотні рушників, серветок, скатертин, а ще ікон та картин створила Галина Йосипівна. Майстриня вишиває майже все життя. Та й досі пам’ятає свою першу роботу.

Вишивати хрестиком її навчила мама. Для свого весілля рушники жінка зробила сама. Тоді це було обов’язково для всіх дівчат. Зараз їй 75, а вона й досі вишиває. Готувала полотна всім дітям, тепер же чекає весілля онуків.

Реклама

А ще на весілля всім рідним жінка дарує ікони, які вишиває сама.

«Я як ікону дарую, вишиваю Матір Божу. Дарую їм на пам’ять, по традиції, щоб вони їх охороняли, оберігали», — розповіла майстриня Галина Мельничук.

Не обходилося і без української сорочки. Але залежно від свята — вишивали їх по-різному. Так, наприклад, для весілля обирали яскраве вбрання. Візерунки — переважно червоного кольору, бо вірили, що це стане оберегом від усіх нещасть. Для хрещення дітей крижму прикрашали мереживом переважно світлих відтінків. Вишивали окремо навіть сорочки для роботи у полі.

Історики кажуть: буденні сорочки від святкових відрізнялися якістю тканини та кількістю зображень. Зокрема, на простих вишивали лише манжети, низ або частину рукава. Такі сорочки мали брокарівський орнамент, який був у моді в тодішньому Катеринославі.

Реклама