В Україні реформують шкільну освіту

05 лютого, 19:02
В Україні реформують шкільну освіту - фото 1

Нова система почне діяти з 2024 року.

Утім на Дніпропетровщині практики з реформи шкільної освіти впроваджуються вже зараз.

«Ця реформа саме надасть можливість створити профільну школу», — сказав директор департаменту освіти та науки Дніпропетровської ОДА Олексій Полторацький.
Реформа пропонує поділити школу на початкову (1-4 класи), гімназію (5-9 класи) та ліцей (10-12 класи). Вони можуть працювати як окремі заклади, так і сумісно. Наприклад, початкова із гімназією чи гімназія з ліцеєм. Освітяни вже висловлюють стосовно аспектів реформи. Наприклад, директор Солонянської опорної школи хотів би залишити в очолюваному закладі базові та старші класи. Адже тут є всі умови для здобуття професії.

«Використовувати необхідно повністю усю будівлю, і тому, напевно, найкращий варіант у тому, щоб була тут і гімназія, і академічний ліцей. Зважаючи на те, що Солонянський район досить великий — ми можемо забезпечити підвіз учнів», — каже директор Солонянської опорної школи Володимир Сергієнко.


Школярі знають про реформу. Наприклад, Ганна навчається у 10 класі. Їздить до школи на автобусі із сусіднього села. Витрачає на дорогу десь півгодини.

«Я пішла до сільської школи — довчилась до третього класу, повинна вже перейти в середню школу. Але у нас не вийшло, у нас було тільки три людини в класі, і я перейшла до Солонянської гімназії. Довчилась там 9 класів, і перейшла до цієї школи — закінчувати 10–11 клас», — поділилась учениця 10 класу Ганна Чайка.


А якщо про реформу знають школярі — тоді знають і їхні батьки.
Батьки Ганни підтримують реформування освіти і створення ліцею у Солонянській ОТГ.

«Мені, як матусі, дуже було б легше. Оскільки після 9-го класу вона мала би можливість не від'їжджаючи в інше місто, за територію, навчатися», — сказала Юлія Крівіч, мама Ганни.


Ліцеї працюватимуть в чотирьох напрямках — соціально-гуманітарному, природничо-математичному, технологічному та науковому. Загалом на Дніпропетровщині планують створити 130 ліцеїв. Із них 50 у Дніпрі та Кривому Розі. Також переобладнають санаторні школи, там можна буде навчатись та жити.
Такі плани на систему освіти подобаються не всім.

«Наскільки доступна тоді стає середня освіта для тих дітей, які потребують інклюзії?
Взяти й обрубати всі старші класи і сказати: “А їдьте куди хочете!”. Знаєте, батьки в мене питають: “Чекайте, а хто буде фінансово утримувати дитину в інтернаті?”», — каже співголова ГО “Батьки SOS” Олена Бондаренко.


Тож якщо ліцею у Солонянській ОТГ не буде, батьки вже гадають, що робити далі.

«Якщо на базі цієї школи не буде ліцею — я дитину все-таки направлю до міста Дніпропетровська, навчатися в якийсь технікум», — поділилась Вікторія Швець, мати школярки.


Є й інші перепони для громад. Ліцеї створюватимуть там, де населення не нижче 50 тисяч людей. Така норма прописана в законі.

«Дійсно, може так бути, що школа, яку Ви бачите з вікна зараз, стане ліцеєм. І в 1-й клас вам доведеться піти в школу, яку ви з вікна не бачите, а вам доведеться до неї пройти кілометр чи проїхати кілька зупинок на міському транспорті», — підтвердив начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко.


Навчатися у майбутніх ліцеях мають максимум по 360 осіб. Тобто, аби вступити до ліцею — потрібно буде здати екзамени. І подати документи на конкурс. Учням ці екзамени не до вподоби.

«Екзамени — це завжди стрес, завжди хвилювання. І я боялася ДПА складати. Була рада, коли нам сказали, що його не буде», — згадує учениця 10 класу Ольга Лісконог.


Поки інші громади будуть тільки готуватися до реформи — у Слобожанській ОТГ Дніпропетровської області до неї частково готові вже з 1995 року.

«Саме тоді ми відокремилися від Ювілейної середньої школи», — каже директорка Слобожанської початкової школи № 2 Валентина Полупанова.


Зокрема, у Слобожанській громаді є початкова і старша школи (з профільним навчанням). Від початкової до старшої шкіл всього 50 метрів. У ній навчаються учні середніх та випускних класів. У майбутньому, за реформою, тут можуть бути гімназія та ліцей.
Також, попри те, що реформа запрацює з 2024 року, вже зараз готується мапа ліцеїв.

Поділитися: