В Україні невдовзі можна буде змінити ім’я по-батькові

В Україні невдовзі можна буде змінити ім’я по-батькові - фото 1

Верховна Рада у першому читанні ухвалила відповідний законопроєкт.

Журналісти дізналися, як часто українці змінюють імена і навіщо, і чи багато охочих змінити ім’я по-батькові?

Був — Сімаков, тепер — Продайвода. Наш кореспондент Олексій майже рік має нове прізвище. Те, яке отримав від народження, змінив на дідове.

«Це моє історичне прізвище, я собі його не вигадав», — каже Олексій.


Взяти інше прізвище діда змусили у Сибіру.
В Олексієвих руках фото дідуся і бабусі — саме її прізвище й обрав дід та назвався Сімаковим. Олексій про це дізнався уже в дорослому віці. Й вирішив, як каже, відновити справедливість — повернув собі прізвище діда. Витратив лише 5 гривень — така сума держмита. Тепер, — каже, — поволі міняє документи, де ще збереглося його попереднє прізвище.

«Ось така кумедна документальна суперечність — паспорт Продайводи, а водійське посвідчення ще Сімакова. Без паспорту я жити не можу, а автівки у мене нема. Тому і права змінювати не поспішаю», — продовжує Олексій.


Змінити власне ім'я чи прізвище можна у найближчому відділі Державної реєстрації актів цивільного стану.

«У нашому відділі для громадян, які бажають змінити ім’я, існує окремий кабінет. Де, власне, приймається заява про зміну імені, приймаються всі документи. Ну, власне, де відбувається процедура розгляду таких справ», — розповідає начальниця Шевченківського відділу ДРАЦСу міста Києва Ольга Ворожко.


І достатньо лише заяви. Жодних пояснень, чому вирішили так зробити, не вимагають. Імена і прізвища сюди приходять змінювати доволі часто.
У Міністерстві юстиції України кажуть: щороку імена чи прізвища змінюють по 20 тисяч українців.
Але з ім’ям по-батькові — геть інакша ситуація. Наталя Гарнага хотіла вписати у документи ім'я вітчима, який її виховав, а не біологічного батька. Але зробити цього закон не дозволяв, українські суди відмовляли. Щоб замість Володимирівни стати Юріївною, дійшла аж до Європейського суду з прав людини. Й домоглася свого.

«Ось це стільки документів пішло на вирішення цього питання по всім судам. Ну а в результаті я отримала ось цей довгоочікуваний документ», — ділиться адвокатка Наталя Гарнага.


Тепер вона Юріївна. Завдяки її історії змінити ім’я по-батькові невдовзі зможе будь-хто. Так вирішив Парламент — поки що, лише у першому читанні.

«Ми надаємо право фізичній особі з 16-річного віку, на власний розсуд, змінити при будь-яких випадках по-батькові. Якщо громадянину 14 років — умовою зміни по-батькові є лише згода батьків або законних представників — тобто осіб, які їх замінюють», — пояснює автор законопроєкту, нардеп Володимир Ватрас.


Відбирати у людей можливість змінювати ім’я по-батькові — це обмежувати їхні права, — кажуть юристи.

«Те, що робиться повернення до тої практики, що можна більш-менш вільно змінювати по-батькові — це є логічним, послідовним. Відсутність такого права порушує права громадянина», — говорить адвокат Михайло Ілляшев.


Змінити ім’я по-батькові було дозволено раніше — до 2004 року. А потім ухвалили новий Цивільний кодекс, у якому це було вже заборонено. Щоб перед виборами не було маніпуляцій і кандидати не змінювали імен так, що у виборчих списках виникало б по кілька кандидатів з ідентичними йменнями — законотворці пропонують попереджати людей і у виборчих бюлетенях прописувати, якщо людина протягом року до участі у виборах змінювала прізвище.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама