45% українців можуть залишитися без пенсії, — економісти

З 1 грудня поповнили кишені і пенсіонери. Аж на 80 гривень. Щоправда, є й ті, хто збагатився на 200, а то й на 800. Такі зміни в Уряді називають плановими. І обіцяють: на наступний рік платитимуть ще більше. Проте економісти зауважують: державі ще треба пошукати гроші на "старість".

Працюваєш пів століття, на старість отримуєш удвічі, а то і втричі менше за мінімальну зарплатню. Такі на сьогодні пенсійні реалії.

Охайно пов'язаний фартух, у руках — ганчірка, віник та совок. Так о 6:00 розпочинає робочий день Олександра Миколаївна. Зізнається: у свої 72 вже давно мріє про відпочинок. Та от вижити на одну пенсію — ніяк.

«Заходиш у магазин, і стає страшно. Бракує пенсії, бракує. А хочеться собі дозволити і сирок, і яблуко, і банан. Але не завжди це виходить», — говорить пенсіонерка Олександра Сорочан.

Аби якось полегшити життя таким, як Олександра Миколаївна, Уряд вирішив: пенсіонерам платитимуть більше. Щоправда, суму додадуть не всім однакову.

Зокрема з грудня зросте мінімальна пенсія. Вона залежить від прожиткового мінімуму. Надбавка становитиме 80 гривень. І загалом це буде 1934 грн.

Трохи поповнять кишені і ті, хто не на мінімальній і кому за 65 років. Але тільки якщо вони відповідають вимогам за стажем: 30 років — для жінок, і 35 — для чоловіків. До вже звичних 2400 їм додадуть 200 гривень.

Найбільший подарунок від держави — для так званих елітних пенсіонерів. Це люди, які вже мають понад 18 000. Бо свого часу працювали за велику зарплатню. Їм додадуть 800 гривень.

У Пенсійному фонді кажуть: усі перерахунки провели автоматично. Тож жодні документи для отримання нової суми — не потрібні.

«Додатково звертатись немає необхідності, тому всі пенсіонери, які мають право на такі підвищення, починаючи з 4 грудня отримають пенсії у підвищених розмірах. У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму такий перерахунок проведено понад 700 тисяч пенсіонерів в області. І 144 тисячі пенсіонерів отримають підвищення у зв’язку зі зміною мінімальної заробітної плати», — говорить заступниця начальника ГУ Пенсійного Фонду України в області.

Уряд обіцяє підвищити і виплати літнім людям, які не мають права на пенсію. Бо не накопичили достатнього стажу. Втім економісти кажуть: усе — не так оптимістично. Державі ще треба добряче пошукати гроші українцям "на старість".

«Проблема є одна: грошей в держави немає. Сплачувати пенсії немає можливості. Ми бачимо ще більший дисонанс між виплатами та надходженнями. В нас з кожним роком збільшується кількість пенсіонерів і зменшується кількість робочих людей, які офіційно працевлаштовані. Відповідно офіційно сплачують податки. Це викликає те, що у нас зменшується кількість надходжень до Пенсійного фонду», — говорить економічний експерт Кирило Огданський.

Та якщо для українців від 60 років в Уряді все ж обіцяють знайти гроші, то тим, кому до пенсії кілька десятків років, прогнозують: жодної копійки не отримаємо.

«Згідно з новим законодавством, у 2027 році для того, аби вчасно отримати пенсію, громадянам України потрібно буде мати щонайменше 35 років стажу для чоловіків і 30 років для жінок. Всі, хто зараз працює неофіційно, ці вимоги виконати не зможуть, тому приблизно 45% українців віком 60 років не матимуть права на пенсійне забезпечення», — говорить уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова.

Та це, як з’ясувалося, не надто турбує українську молодь. Наприклад, Тетяна не розраховує на державу. Дівчина займається манікюром. Щодня ходить до клієнтів додому. Зізнається: податків не сплачує. Та й на пенсію теж не чекає.

«Та яка пенсія? Кожен повинен сам про себе думати та накопичувати собі на життя. Невідомо, чи буде ця пенсія чи її не буде. Занадто великий відсоток треба віддавати із зарплати, на життя взагалі нічого не лишається. Я не можу сподіватися на державу, я не впевнена навіть у завтрашньому дні», — говорить жителька Дніпра Тетяна Пташникова

Утім, є й ті, хто вже піклується про свій "золотий" вік. Валерія каже: завжди розглядала тільки офіційну роботу.

«Мені йдеться зарахований страховий стаж, йде офіційний трудовий стаж. Це все у майбутньому впливатиме на мою пенсію. Я думаю про це вже сьогодні. Та страх того, що я пропрацюю все своє життя і залишусь без пенсії, звичайно ж, є. Але я налаштована позитивно. Вірю в те, що все не дарма. І в майбутньому у мене буде якась гарантія з боку держави», — говорить жителька Дніпра Валерія Скібіляк.

Тож що робити, аби у старості не залишитися без коштів? Як вихід держава пропонує накопичувальну пенсію. Ідея не нова. Та навіть не добре забута. Про неї говорять щороку. Та от реалізувати ніяк не виходить.

Накопичувальна система — це механізм відкладання власних коштів на пенсію. Гроші зберігатимуться на державних особових рахунках громадян. Кожен зможе скористатися ними після досягнення пенсійного віку. Утім така система має бути добровільною, вважають економісти.

«Якщо я хочу — я сплачую, якщо не хочу — у мене має бути вибір самостійно вирішувати ці проблеми. Сам буду собі накопичувати, і сам буду себе забезпечувати без державного втручання. Немає довіри населення до держави, немає ефективних інструментів, де ці гроші будуть використовуватись для того, щоб я все рівно отримав свої гроші через 10-15-30 років, як я буду виходити на пенсію», — говорить економічний експерт Кирило Огданський.

У 2022 році Уряд планує поетапно підвищувати пенсії. Де шукатимуть на це гроші – таємницю поки не розкривають. Експерти припускають: державі знову доведеться брати в борг. Додають: ситуація може змінитися тільки, якщо країна вийде з економічної кризи і поповнить бюджет податками. Та все це поки що лише розмови... А на ділі — маємо пенсію нижчу за прожитковий мінімум. Тож літні люди раді будь-яким надбавкам. Навіть якщо йдеться про 80 гривень.

Раніше ми писали про те, що дніпровські експерти розповіли, чому мінімалка росте, а доллар — ні.

Реклама

Інга Лучкіна
Інга Лучкіна Кореспондентка, шеф-редакторка програми "Деталі.Підсумки". Досвід роботи у журналістиці — 11 років. На 34 телеканалі працюю 8 років. Улюблені теми: медицина, комунальні питання, діти.

Реклама