В Україні може настати енергокриза

В Україні може настати енергокриза - фото 1

У холоді і темряві. Українські електростанції зупиняються одна за одною. Хаос на енергоринку призведе до того, що підемо по милість до Росії, заявив ексміністр енергетики Іван Плачков. Перекупи демпінгують, а виробники електрики не мають грошей на вугілля, бо змушені продавати кіловати задарма.

На складах ТЕС стрімко закінчується пальне. Вугілля шахтарі готові видавати на-гора. Та у покупців грошей на нього немає. На біржах ціна на електроенергію впала нижче за собівартість. Як таке сталося? Держкомпанія "Енергоатом" ще кілька місяців тому зажадала синиці в руках і спродалася перекупам за копійки.

Тепер, коли попит на кіловати зріс, трейдери їх перепродають. Правлять недорого. Додають собі, як то кажуть, на масло до хліба. І це все одно менше, ніж виробнику коштувало видати це світло.

«Створено такий механізм, і він не регулюється. І зрозуміло, що ціни впали за рахунок цієї нібито дешевої електроенергії "Енергоатома"», — пояснює Іван Плачков, міністр енергетики України (1999, 2005–2006), президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї.

Заручниками обставин стали і приватні компанії.

«Обвалився тариф за добу вперед. За перші 10 днів він склав близько 80 копійок за кіловат/годину при тому, що собівартість теплової генерації більша, ніж 1,60 грн за кіловат/годину. 80 копійок не покривали навіть вартість того вугілля, яке спалюється при виготовленні кіловат/години», — розповів генеральний директор ДТЕК "Енерго" Ільдар Салєєв.

Коли ціни обвалились уперше, енергетична Нацкомісія подумала кілька днів і вирішила: ринок ринком, а мінімальні тарифи треба обмежити. Та Нацрегулятор зв’язав руки спекулянтам лише на кілька днів. А тепер знову мовчить і тим вганяє країну в енергокризу, певен голова парламентської Тимчасової слідчої комісії Валентин Наливайченко:

«Ситуація повністю дестабілізована. Ремонти зупинені. Не вистачає вугілля, трейдери, махінації, і далі за списком торгівля повітрям, які призвели до багатомільярдних збитків на ринку електроенергії».

Коли почнуться віялові відключення, стартує імпорт з-за порєбрика і… підступна геополітика, яка буде точно не на нашу користь, каже ексміністр енергетики Іван Плачков:

«"Партнери" спочатку будуть давати електроенергію із задоволенням і за сприятливими цінами, а коли ми повністю зруйнуємо нашу теплову генерацію і будем залежними, вони потім спочатку піднімать ціни, а потім будуть політичні вимагання».

Таке ми вже проходили у 2010-му, коли болюче сиділи на кремлівській газовій голці. Так, що аж підписали Харківські угоди і за знижки на газ погодилися на російські військові бази у Криму.

Реклама

Реклама