В Україні існує декілька тисяч орнаментів, якими прикрашають вишиванку

В Україні існує декілька тисяч орнаментів, якими прикрашають вишиванку - фото 1

У кожній області візерунок свій.

Різнитись вишивка може навіть у містах і селах одного регіону. Що вишивали на українських сорочках?
Яке значення вкладали в символи?

Червоно-чорні ромби та рослинні візерунки — такі орнаменти на вишиванках полюбляє Дмитро. Чоловік каже, що кожен узор має певне значення, тому й обирати сорочку слід ыз розумом. Додає: свою шукав довго, бо це оберіг на довгі роки.

«Коли я обирав вишиванки, я обирав візерунок, який мені більше подобається, але при цьому мені стало цікаво: а що вони означають, чому вони різні. І я заліз на Вікіпедію. Для мене було здивуванням, що це такі символи, дуже сильні», — ділиться Дмитро Кошка.


А от у Лізи на вишиванках квіткові орнаменти. Дівчина народилася на Петриківщині, і там, — каже, — сорочки зі своїми особливими візерунками. Найулюбленішу їй вишила мама.

«У нашій родині є традиція. Завжди жінки вишивають власноруч сорочки для свої доньок. Так у мене є сорочка від моєї мами, в мами є сорочка відповідно від бабусі. Я планую теж у майбутньому продовжувати цю традицію. На Петриківщині поширені саме такі квіткові орнаменти, також різна геометрія, дерево життя або дерево роду», — каже Єлизавета Волошина.


Символів та візерунків для вишиванок в Україні тисячі. На Дніпропетровщині — це геометричні фігури, рослинні і квіткові орнаменти. Та найхарактерніший із них —брокарівський. Це вишиті червоно-чорні троянди.

«Для нашої області характерний такий крій — із вирізом каре. Зазвичай такі сорочки будуть усі прикрашені брокаром, бо було дуже модно. Але вони можуть бути білим по білому, і чорною ниткою, і просто червоні», — пояснює фольклористка Майя Ернст.


А ще є чоловічі та жіночі орнаменти. Різними вони можуть бути і залежно від віку людини. На чоловічих вишиванках, здебільшого, вишивають ромби та прямі хрести. Вони означають силу, вогонь і сонце. На жіночих — прямі лінії, спіралі та косі хрести. Це ознака родючості.

«У нас найулюбленіший символ в Україні, як ото Інь-Ян, поєднання жіночого і чоловічого. Тобто, коли ми прямий хрест накладаємо на косий хрест, у нас виходить така восьмипелюсткова зірка, яка використовується в орнаментах усюди», — розповідає майстриня Оксана Тижненко.


А ще одні й ті самі орнаменти вишивають по-різному. Хрестиком, гладдю або бісером. Останній обрала для себе п'ятнадцятирічна Марія. Каже: основам такої вишивки її навчала бабуся.

«Спочатку я вишивала картини, а потім захотіла вишити сорочку, я дуже ретельно підійшла до вибору візерунку. На моїй вишиванці є маки — це квітка, що оберігає від зла та є символом збереження роду. Волошка вважається оберегом від злих духів, колосся пшениці — це символ краси, життя», — сказала Марія.


Як саме вишита сорочка: гладдю, бісером чи хрестиком — неважливо, — запевняють майстрині. Головне — зробити це з любов'ю.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама