В Україні християни східного обряду сьогодні відзначають Різдво

07 січня, 11:45
Різдвяна листівка Якова Гніздовського "Кутя та дванадцять страв" - фото 1
Різдвяна листівка Якова Гніздовського "Кутя та дванадцять страв"

Різдво є для християн східного обряду одним з найважливіших релігійних свят. Як і для християн західного обряду, які відзначили Різдво 25 грудня минулого року.

Християни Сходу до IV століття не відзначали Різдво, так як успадкували старозавітний погляд на день народження Ісуса Христа як день початку страждань. В іудейській традиції веселе святкування дня народження вважається наслідуванням язичникам, таким як фараон з біблійної історії Йосипа Прекрасного.
Для ранніх християн більш важливим був щорічний спомин страждань і смерті Спасителя, а також щотижневий спогад Його воскресіння.
Напередодні Різдва і в саме свято, крім описаної в Євангелії різдвяної тематики, шануються і старозавітні прообрази цієї події.

В Україні християни східного обряду сьогодні відзначають Різдво - фото 149816
Грецька ікона "Народження Ісуса Христа"

Богослужіння Різдва Христового має значні відмінності від богослужіння інших двунадесятих свят. До складу всеношної напередодні свята входить велике повечір'я (як і в переддень Богоявлення) замість Великої вечірні (як в інші двунадесяті свята). У свято християни вітають один одного словами «Христос народився!» і «Славімо Його!». В Україні Різдво відзначають ще з середніх віків. Період різдвяних свят триває до 19 січня. 8 січня старші люди збиралися в групи, а молодь починала колядувати. На Покутті діти ходили колядувати вже на Святий вечір 6 січня, на Слобожанщині та Гуцульщині - в перший день Різдва (7 січня), після того, як в церкві закінчувалось Богослужіння.

В Україні християни східного обряду сьогодні відзначають Різдво - фото 149815
Частина українського іконостасу другої половини 17 століття з зображенням поклоніння пастухів

А на західному Поділлі колядувати починали вранці у другий день свят. Колядники збиралися групами і ходили від двору до двору. Під час колядування вони хвалили господаря, господиню, їхніх дітей і бажали, щоб будинок був багатим, «щоб і в полі буйно, і в оборі плідно, на пасіці рійно». В інших місцевостях України збиралися в групи для колядування і дівчата. Вважалося, що чим більше колядників відвідає будинок - тим краще буде для родини рік. Тому колядників завжди намагалися відповідно нагородити. А на отримані гроші молодь організовувала собі післясвяткові дозвілля.
Вітаємо всіх християн східного обряду з Різдвом Христовим!

В Україні християни східного обряду сьогодні відзначають Різдво - фото 149808

Поділитися: