В Україні хочуть заборонити школярам користуватися на уроках мобільними телефонами

В Україні хочуть заборонити школярам користуватися на уроках мобільними телефонами - фото 1

Якщо проєкт приймуть, то це буде законно. Утім є й винятки — користуватися гаджетами з інтернетом можна буде лише для навчАння та дітям з особливими освітніми потребами.

На уроках – без смартфонів. Такий законопроєкт створив народний депутат України Олексій Гончаренко. Пояснює, аби школярі зосередилися на заняттях, більше спілкувалися один із одним і не сиділи у соцмережах. Користуватися гаджетами з інтернетом можна буде лише для навчання та дітям з особливими освітніми потребами. На чиї плечі ляже контроль за учнями і що вони думають про цей законопроєкт?

"Ярослав, телефон в школі не клацають. Бувай".

Таке напуття Анастасія дає своєму молодшому сину. Той навчається у 3-му класі. Жінка каже, телефон до школи дозволяє брати не завжди. Тож проблем з іграми чи соцмережами на уроках — немає. Чого не скажеш про старшу дочку — Аріну.

"Я сиджу вдома, дивлюся в Інстаграм, моя дитина в прямому ефірі, вчитель десь щось говорить на задньому фоні, а вони посміхаються з подружкою по парті, з сусідкою, їм добре і весело. І не потрібно зациклюватися на навчанні", - каже мати двох школярів Анастасія Кистанова.

Анастасія – ЗА законопроєкт, який заборонить учням користуватися гаджетами на заняттях. Переконана, діти мають навчатися. Із цим згодна і мати восьмирічної Аліси. Утім, каже, телефон завжди має бути з дочкою.

"Мною не вітається використання телефону безпосередньо на уроці. Тобто це тільки під час перерви, тільки на беззвучному режимі, у неї немає інтернету, коли вона в школі, він у неї відключений", - додає Ольга Павленко.

У законопроєкті вказано – “забороняється використання телефонів та інших пристроїв, що мають підключення до інтернету”. Тобто це і планшети, і електронні годинники.

Якщо самостійна чи контрольна робота — телефони на стіл. Якщо дослідницькі проєкти або вікторини — вони, навпаки, стануть учням у пригоді. Така практика діє у 148-й школі Дніпра.

"Наприклад, в нашому класі є домовленість - вони не використовують телефони до 7-го уроку. Після 7-го уроку вони їх використовують і спокійно можуть на перервах навіть посидіти і в цих соціальних мережах, якщо їм це потрібно. Але до 7-го уроку у них спілкування віч-на-віч", - пояснює вчителька інформатики та математики навчально виховного закладу №148.

Якщо учням під час уроку зателефонували батьки – вони можуть підійти і взяти телефон чи залишити його на столі. Та подекуди школярі навіть не дістають їх, запевняють вчителі, якщо їм на заняттях цікаво.

"Вони з задоволенням роблять інтернет-пазли. Це пазли звичайні, які ми використовуємо в житті. Але діти можуть зробити це в комп'ютері, або в планшеті. Навіть якщо я не потрапляю в свою стем лабораторію - то діти із задоволенням через свій мобільний телефон можуть створити пазл", - зазначає вчителька біології НВК №148 Надія Пахарчук.

Із цим погоджується і 11-класник Артем. Каже, якщо на уроці хтось сидить у телефоні, то це або з нудьги, або трапилося щось термінове. Хлопець також добровільно віддає гаджет учителю, бо, ділиться, іноді аж руки сверблять у ньому поклацати.

"Говорити, що ніхто не користується - неправда. Я вважаю, що телефони в будь-якому випадку потрібні не тільки як на перервах, подивитися стрічку в інстаграме, мамі написати там, не знаю. Але і в навчанні, я думаю, вони теж будуть дуже потрібні, як мінімум підготуватися до самостійної, якщо ти забув підручник", - розповідає учень 11 класу Артем Малютін.

Його однокласник Микита у телефоні — по 6 годин на добу. Каже, гратися у ньому немає чfсу — готується до ЗНО.

"Мені здається, це буде некоректно, якщо ми такий закон приймемо. І досить складно буде адаптуватися під нього. Тому що всі звикли грати в телефон, особливо молодші класи. Я як не подивлюсь, весь час на перерві вони то сидять в телефонах, то слухають музику з них", - додає учень 11 класу Микита Биченко.

Молодші учні цьогО не заперечують. Кажуть, грають. Проте таких у класі — небагато. Тоді вчителі виправляють ситуацію по-своєму.

Телефон — це залежність, каже психолог Максим Реуцький. Діти отримують він нього гормон щастя. Коли грають, знаходять нову інформацію чи спілкуються у соцмережах. А коли це забирають...

"Реакція буде як у наркомана при відміні препарату, речовини. Тобто буде синдром відміни. Буде зниження настрою, буде агресія, тому що треба буде подіти кудись енергію, яка не реалізована, буде погіршення дисципліни, будуть різні форми протесту. Аж до прямої агресії проти шкільного майна, фізичної агресії", - пояснює психолог Максим Реуцький.

Якщо законопроєкт про заборону гаджетів народні депутати таки підтримають, у кожному закладі рішення прийматимуть окремо. Директор та батьківський комітет. Воно діятиме на всю школу, каже юрист.

"У вчителя будуть повноваження контролювати дотримання дитиною цих правил. На вчителя будуть покладені певні обов'язки. Наприклад, пройтися по класу перед початком уроку і зібрати мобільні телефони" - пояснює юрист Роман Бочкарь.

І якщо деякі учні добровільно віддають телефони або користуються ними лише для навчання. То є й ті, хто пручається, каже директорка Наталія Володимирівна.

"Кожен раз, коли діти заходять, ми пропонуємо дорослим, малим ні, покласти телефони на перший стіл. А коли вони виходять з класу - забрати. Але не факт, що всі діти це зробили, а по-друге, це наша воля, вона не є законною, вона нормативна", - підкреслює директор школи №148 Наталія Мітікова.

Така практика, “без телефонів на уроках”, уже не один рік працює в Азербайджані, Греції, Таджикистані та Франції. У Канаді це вирішують на регіональному рівні. У США залежить від законодавства штату. Останнє слово— також за директорАми шкіл і батьками. В Україні заборонити користуватися смартфонами у школах намагалися ще у 2007-му. Але у 2014-му Міносвіти залишило це рішення за закладами освіти. Зараз законопроєкт опрацьовують у комітеті.

Реклама