В Україні дорожчають цигарки

21 січня, 19:26
В Україні дорожчають цигарки - фото 1

Все через зростання тютюнового акцизу.

Владислав скурює за день зо 20 цигарок. А це ціла пачка.

«За сигарети я, виходить, віддаю півтори тисячі. Може і більше. Це вже практично стільки ж, скільки я плачу за комуналку. І цифри, які йдуть з моєї зарплати, дуже неприємні», - розмірковує Владислав Смичков.
Каже, порахував і з’ясувалося, що з 2015 року ціни на цигарки щороку зростали приблизно на 5-10 гривень.

«Років п'ять тому вони коштували 15 гривень, мене тоді цілком все влаштовувало. В 16-му вони подорожчали гривень на 5, наскільки я пам'ятаю. В 17-му ще на 5 або на 10. Пару років тому, в 2018-му, вони вже коштували 40. Зараз я віддаю більше 50», - продовжує Владислав.


Але це ще не все подорожчання, кажуть експерти. Уся річ в акцизі на тютюнові вироби. Держава запланувала встановити у нас такий рівень акцизу, як у європейських країнах. Там з кожної пачки цигарок щонайменше 60 гривень - це податок. Тим часом у нас, поки що, лише 30. І ціна на наші цигарки зростатиме, аж доки й ми не віддаватимемо 60 гривень з пачки у бюджет. І це не враховуючи витрат на виготовлення, транспортування та продаж. Альтернативою класичним цигаркам можуть стати так звані «системи нагрівання тютюну», де стік вставляється у гаджет, закріплюється і нагрівається. Дар’я перейшла на такий півтора роки тому. Пачка зараз коштує 58 гривень.

«Приходиш в магазин за пачкою стіків, а вона вже коштує не 55, а 58 гривень. Ти в замішанні, це не особливо говориться десь. Ти вже дізнаєшся конкретно на точках, за фактом», - розповідає Дар’я.


Ба більше - якраз ці стіки та рідини для вейпів з 2021 року подорожчають найстрімкіше. Прогнозують стрибок у 320 %. Це обов’язок перед ВООЗ. Україна пообіцяла підвищити ціни на тютюн настільки, щоб курці просто відмовлялися від шкідливої звички.

«Якщо комусь не подобаються високі акцизи, то ситуація ж дуже проста - не купуйте ці підакцизні товари, не платіть. Я за все життя не сплатив жодної копійки тютюнових акцизів. Але якщо хтось продовжує псувати своє здоров’я - нехай платить», – сказав завідувач сектору контролю над тютюном українського Інституту стратегічних досліджень Костянтин Красовський.


Дар’я каже, що на неї такий метод подіє. Та економісти вбачають у цьому деякі ризики.

«З іншого боку - цей акциз підштовхує і стимулює контрафактну продукцію, контрабандну продукцію. Ту продукцію, яка зайшла на ринок нелегально і не має такого акцизу», - підсумував економічний експерт Михайло Крапивко.
Поділитися: