В Україні дорожчає бензин: як не переплачувати на паливі?

В Україні дорожчає бензин: як не переплачувати на паливі? - фото 1

Економісти заспокоюють: подорожчання пального не призведе до підвищення цін на продукти.

Було 25 – стало майже 30. В Україні дорожчає бензин! А разом з ним – і усі види палива. За місяць ціни підскочили в середньому на 11 відсотків. Водії лютують і готові пересісти на велосипеди. Таксисти - проводять автомітинги. На АЗС виправдовуються - ціни злетіли через космічну вартість нафти.

Тим часом, фахівці нагадують – завжди можна замінити літри на кіловати. Не витрачати гроші на бензин та їздити на електромобілях. Та чи справді це дешевше?

Реклама

Так мітингують таксисти. Проти підвищення цін на паливо. Чи не щовечора їздять автоколоною в центрі міста. Кажуть, останні місяці працюють у збиток.

Пан Олександр – організатор автострайків. Таксує вже три роки. На день, розповідає, викатує по 200-300 кілометрів. Ціни на пальне, каже, завжди дивували. Та останнім часом – аж занадто.

"Я спалюю близько 30 літрів газу. І якщо взяти 5 літрів на газ. У день - 30 літрів. Що у нас виходить? 150 гривень в день. А в місяць - 4500. Де їх взяти?" - нарікає таксист Олександр Шопа.

28 гривень. Саме стільки зараз у середньому коштує літр бензину. Для порівняння: ще у лютому його вартість була 25 гривень. Тож ціна підскочила на 11 відсотків. Майже на стільки подорожчав і дизель. А ось газ побив усі рекорди! Його вартість зросла на 21 відсоток.

І це – не межа, кажуть економісти.

"Буде ще подорожчання нафтопродуктів, тому що подорожчала електроенергія, яка використовується для закачування в машину, подорожчав природній газ, який використовується і на нафтопереробних заводах", - поясню економічний експерт Михайло Крапивко.

Тож, аби бензин потрапив у наші автівки, його спочатку треба виробити. А це – електроенергія, зарплати працівників, транспортування, податки та головне – нафта! Саме вона керує прайсом на пальне, кажуть фахівці.

"Подорожчання ціни на нафту в нормальний країнах призводить до подорожчання палива через три місяці, через місяць, а не на наступний день, як ми це бачимо на заправках України", - розповідає економічний експерт Кирило Огданський.

На АЗС розводять руками – мовляв, від них нічого не залежить. На деяких автозаправках кажуть, вартість пального хоч і зросла, та от клієнтів – не поменшало.

А ось на інших – жаліються. Думки розділились і серед водіїв. Дехто цінами – просто обурений! Іншим і 28 гривень за літр – по кишені. А є й ті, хто взагалі не помітив, що вартість палива підскочила.

Торік пальне то дорожчало, то дешевшало. Та з квітня по грудень вартість трималася майже на одному рівні. У середньому 24 гривні – за літр. Чому ж ціни підскочили саме зараз? Пояснюють експерти.

"Основна причина пов'язана з внутрішньою структурою ринка. Це монопольна складова. Їм ніхто не може заборонити робити з цінами те, що вони хочуть. А друга причина - один вид палива подорожчав. І відповідно вирішили, щоб подорожчали й інші види палива", - додає Кирило Огданський.

Фахівці додають, з боку держави було кілька спроб приструнити монополістів. Не вийшло.

"Антимонопольний комітет раніше протягом 15 років намагався штрафувати такі роздрібні мережі за змову картельну за цінами, але жодного разу не змогли довести цей процес до кінця. Все це в приватних руках, тому у держави нема сильних механізмів", - говорить економічний експерт Михайло Крапивко.

Та завжди є альтернатива. Наприклад, замінити літри на кіловати. І пересісти на електромобіль.

Олег їздить на кіловатах уже три роки. Машину заряджає у звичайній розетці в гаражі. Каже, це у 10 разів дешевше, ніж купувати пальне.

Якщо ж користуватися публічними електрозарядками, вийде трохи дорожче. Та з цінами на бензин – все одно не порівняти.

"На публічних станціях - рази в 4 дешевше, ніж на газі або бензині. Навіть якщо електроенергія подорожчає, то це все одно буде дешевше і вигідніше, ніж на паливі", - розповідає власник публічних електрозарядок Максим Пашковський.

Хоч електрокари і називають автівками майбутнього, та українці до них ще не притерлися, кажуть самі водії. Тому більшість усе ж продовжує заливати бак бензином та жалітися на зависокі ціни.

Економісти ж заспокоюють: подорожчання пального не призведе до підвищення цін на продукти. Принаймні одразу. Бо виробники намагатимуться тримати вартість товару, аби на нього був попит. А ось ціни на пасажирські перевезення зростуть рАзом із паливом, - прогнозують експерти.

Реклама