В Україні частково легалізували медичний канабіс: всі "за" і "проти"

18 квітня, 19:24
В Україні частково легалізували медичний канабіс: всі "за" і "проти" - фото 1

Із кожним роком марихуана все більше поширюється світом. Наразі вона вже легалізована в Уругваї та Канаді. У медицині її застосовують у більш ніж двадцяти країнах Європи.

Зі списку заборонених — у список дозволених. В Україні легалізували марихуану! Щоправда, лише у медицині. Кабмін узаконив два лікарські препарати на основі канабісу. Медики кажуть, що вони вкрай необхідні при нестерпному болю. Наприклад, онкохворим, людям із розсіяним склерозом та епілептикам. Кількість таких пацієнтів у нашій державі вже сягнула за два мільйони. Тим часом, наркологи запевняють: якщо канабіс пустити у вільний доступ, у країні збільшиться кількість залежних. І додають, що легальні препарати в аптеках коштуватимуть сотні доларів. Тож, чи по кишені українцям конопляні ліки та за яких умов їх можна буде купувати?

Легалізувати чи ні? В Україні про марихуану дискутують уже не один рік. Ще у 2020-му "за" проголосували сімдесят відсотків населення. Утім тоді на це питання президент наклав вето. Та запевнив: українці до канабісу ще не готові. Навіть до медичного.

"Більшість людей в Україні не розуміють різницю. Більшість людей в Україні, особливо матері, батьки, бабусі, — тим більше вони не знають про що йдеться. Окрім того, що канабіс для них звучить як той чи інший наркотик, — повідомив Президент України Володимир Зеленський.

Та вже у квітні цього року думки можновладців змінюються. На черговому засіданні Уряд вирішує: марихуані в Україні таки бути.

Відтак у нас з’явиться канабіс. Уперше в історії держави — легально. І лише в аптеках та у формі ліків. Медики кажуть, що передусім вони потрібні людям, які страждають від нестерпного болю.

Івану Володимировичу — 95 років! Два місяці тому він впав зі стільця. Відтоді прикутий до ліжка. Доглядає його донька. Ольга Іванівна каже, що бачити, як рідна людина страждає від болю — неможливо. Звичайні ліки вже не допомагають.

"Дуже добре, що з'явився такий препарат, який замінює морфій, і можна його застосувати для таких лежачих, як мій тато. Коли людина тобі каже: "допоможи, зроби хоч щось" — ти, звичайно, намагаєшся знайти ті кошти, які б полегшили йому цю старість", — розповідає доглядачка хворого батька Ольга Громадська.

Таких, як Іван Володимирович, в області — понад сім тисяч. Це люди, які отримують паліативну допомогу і вже не можуть жити без знеболювальних. Саме для таких медичний канабіс — свого роду порятунок, розповідає лікарка Юлія Щетко.

"Є перший, другий і третій ступені знеболювальних препаратів. Вони в меншій мірі викликають синдром звикання, або скасування. Якщо є альтернатива для того, щоб не переходити на більш важкі опіоїдні анальгетики, то ми завжди віддаємо пріоритет цьому", — говорить медична директорка з паліативно-хоспісної допомоги Міської лікарні № 16 Юлія Щетко.

Канабіс допомагатиме онкохворим боротися з "побічками" від хіміотерапії. Також лікуватиме посттравматичний синдром у військових та полегшуватиме життя прикованих до ліжка після інсульту та інфаркту. Незамінним він буде і для тих, хто страждає на епілепсію. Адже у сім разів зменшує кількість нападів.

Саме тому новими препаратами вже зацікавився Анатолій. Чоловік каже, кожен епід-напад може забрати в нього життя. Тому, аби вчасно його купірувати, готовий на все. Навіть на вживання марихуани.

"Я готовий буду приймати, якщо він вчасно буде розслабляти м'язи. І вчасно буде зупиняти напад. Якщо навіть там будуть компоненти канабісу", - говорить хворий на епілепсію Анатолій Савостьянов.

Та ось наркологи налаштовані не так оптимістично. Мовляв, пускати у вільний доступ марихуану небезпечно. Бо саме канабіс, запевняють, - перший крок до наркоманії.

"Є побоювання, що легалізація в медичних цілях цієї зовсім невеликої кількості препаратів надалі призведе до того, що буде легалізована рекреаційна конопля, буде дозволено її використовувати в немедичних цілях, і таке добро на використання і застосування її людьми - це, звичайно, дуже небезпечно. Тому що канабіоїди призводять до фізичної та психічної залежності та є для молоді воротами у світ наркотиків", - пояснює нарколог Тетяна Гавриленко.

Аби з легалізацією канабісу в Україні не зросла кількість наркозалежних, у державі має діяти спеціальний контрольний орган, кажуть медюристи. Та чітко прописані правила.

"Природно, це повинен бути окремий закон, який би регламентував його використання, правила б видавав, порядок б видавав про відпустки в аптеках. Навіть аптеки, вони й зараз отримують наркотичні речовини. Їх доставляють в аптеки зі службою охорони", - розповідає медичний юрист Олександр Довженко.

У будь-якому разі медики впевнені, у медичного канабісу – більше плюсів, аніж мінусів. Та додають, це не травичка, з якою марихуану асоціюють більшість українців. А повноцінні лікарські засоби. Купити їх так просто в аптеці буде неможливо. Лише з рецептом від медиків.

"Це вам не вітаміни, і не ковбаса, яку можна ось так купувати. У нас багато пацієнтів їздять і купують на чорному ринку препарати, які десь використовуються, виходить ніби з-під поли. А так, це дасть можливість легально поліпшити якість життя великій кількості пацієнтів з різними захворюваннями. Ми нарешті станемо ближче за якістю надання допомоги до тієї ж самої Європи, до розвиненим медичним країнам", - каже експерт МОЗу з паліативної допомоги Юрій Криничний.

Із кожним роком марихуана все більше поширюється світом. Наразі вона вже легалізована в Уругваї та Канаді. У медицині її застосовують у більш ніж двадцяти країнах Європи. У США кожний штат має свої правила. Але і тут без конопель - не обходяться. Відтепер цей список поповнила і наша держава. Щоправда, чи зможуть українці дозволити собі медичний канабіс – велике питання. Бо конопляні ліки у нас коштуватимуть від шестисот доларів за упаковку.

Поділитися: