Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 1

На Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку, так званий «український Стоунхендж». Майже 8 метровий курган розкопали в селі Новоолександрівка.

Що ховає тисячолітня могила і як вона пов’яна з Єгипетськими пірамідами? На розкопках побувала Ніка Лобанська.

Реклама

Володимир займається археологією близько п’ятдесяти років. Каже, головне під час розкопок – не зіпсувати рештки. Тож знімати метрові шари ґрунту доводиться вручну по міліметру.

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168522
«Нам важливо зберегти скелет неторкнутим. Для антропологів, щоб розуміти обряд. Часто у ямників на черепі — розфарбування різні з охри. Бувають смуги, бувають різні зігзаги», — розповідає археолог Володимир Шалобудов.

Курган у селі Новоолександрівка почали копати ще три тижні тому. Таких могил тут з десяток. Від епохи бронзи, скіфів і до середньовіччя. Та цьому – більш ніж 5 тисяч років, і саме тут ховали своїх померлих індо-арійські племена.

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168521

Цей курган 7,5 метрів заввишки та 5 метрів у ширину. Його будували вручну перші скотарі України. Зводили понад тисячу років.

За тижні розкопок знайшли скелети в 11-ти старовинних погребань бронзової епохи. А ще побиті глечики та кам’яні брили. Але цінних речей не було. Проте судячи з розмірів пагорба, тут ховали вождів та шаманів, кажуть археологи.

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168519
«Він символізує дуже великий обсяг трудових затрат на його побудову. Це означає, що людина, поховання якої пов’язано з цим кромлехом, мала досить високу повагу в тогочасному суспільстві. І тому його одноплемінники виразили всю повагу до цієї людини через затрати на спорудження поховального комплексу», — каже начальник експедиції охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко.

Кам’яні плити розміщували колом. Їх щільно підганяли одна до одної, аби зміцнити конструкцію. Кожна брила – зо два метри заввишки.

Поки що розкопали 15 таких брил. Археологи розповідають, кожна з них має своє сакральне значення.

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168520
«Саме наявність цього кромлеху – це перш за все функція утримування земляного насипу і також функція сакральна. Тобто, функція огородження світу померлих від світу живих», — зазначив науковий співробітник дніпровської археологічної експедиції Ярослав Ярошенко.

Розкопки триватимуть ще мінімум два тижні. Відтак – на місці кургану розташують музей просто неба. Планують зібрати до купи всі брили на кшталт Стоунхенджу у Великій Британії.

Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168523 Український Стоунхендж: на Дніпропетровщині знайшли поховання бронзового віку - фото 168524

Під час розкопок кургану селищем почали поширюватися вигадки. Буцімто поховання зносять заради будівництва сучасних котеджів. Тож, аби розвіяти чутки, археологи проводять екскурсії.

Одними з перших приїхали місцеві школярі. Кажуть, і гадки не мали, що під ногами лежить тисячолітня історія. Та за півгодинну екскурсію встигли дізнатися багато цікавого.

Усі знайдені рештки доправлять до Німеччини для досліджень. Аби з’ясувати їхній вік, стать, причину загибелі та навіть, що ці люди їли перед смертю. В українських степах таких курганів багато. Лише на Дніпропетровщині понад 17 тисяч великих і малих поховань.

Реклама