Українські електричні мережі — найтрухлявіші в Європі

14 вересня, 19:33
Українські електричні мережі — найтрухлявіші в Європі - фото 1

Добу на рік ми з вами сидимо без світла. І все — через трухляві електромережі. 900 тисяч кілометрів дротів по всій країні треба не просто підрихтувати, а взагалі змінити. А ще є застарілі малопотужні підстанції, які теж треба оновити.

Підключатись новим абонентам енергокомпаній або немає до чого, або доводиться платити дорого і чекати довго.

Американо або капучино може бути з цукром чи без, але точно його не приготуєш без електроенергії. І підприємець, щоб підключитись до електромережі, має заплатити за кабелі, за проєктну документацію і набратися терпіння.

«Це коштує приблизно 150–250 тисяч гривень офіційних платежів і затягується від 3 місяців до року. Весь цей час підключення робиться тимчасовим, коштує від 15 до 25 тисяч», — розповідає Олексій Бусаєв, керівник Асоціації мобільних кав’ярень.

Підприємець Олексій підраховує: треба зварити 4 285 чашок звичайного американо, щоб повернути гроші за підключення світла.

А буває й так, коли підприємець гроші заплатив, але струму немає.

«Мережі вже застарілі давно, нових прокладається щороку все менше. Ти заплатив уже там у бюджет, зробив об’єкт, установив, а підключення немає, бо немає звідки тягнути», — пояснює Олексій Бусаєв.

І така ситуація по всій країні. Українські електричні мережі — найтрухлявіші в Європі.

«Вони зношені на понад 80%. Ситуація достатньо критична. Може бути поставлена під загрозу вся енергетична безпека України», — повідомляє Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
«Фактично півтори тисячі хвилин ми сидимо без електроенергії, коли в Європі це може бути 300 хвилин, 200», — розповідає Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій.

Нинішній тариф — не стимул для інвесторів вкладати гроші у розвиток мережі. Нацкомісія ухвалила новий — РАБ-тариф. Ставки доходу на різне майно енергокомпаній будуть різні. Приміром, на нове — майже 17%. А на старі мережі — майже вшестеро нижча.

«Має бути реальна тарифна база — не 3% на стару базу, а мінімум 6–7%. 900 тисяч кілометрів фактично всі потребують заміни. Тобто мова йде часто не про ремонт або реконструкцію, а про заміну — побудову і зведення нових об’єктів», — ділиться Юрій Корольчук.

Половину цих доходів енергетики зобов’язані витратити на оновлення мереж. Що вища ставка, то більше грошей було б на нове обладнання і дроти. Тоді й тариф на підключення до елекролінії може знизитись майже вдвічі.

«Невелику компанію можна буде приєднати до мережі не за 800 тисяч гривень, а за 600, за 500. Будинок, наприклад, заміський, буде порядка 15–20 тисяч гривень», — пояснює Людмила Буймістер, народна депутатка, фракція "Слуга народу".

Якщо Нацкомісія на наступний рік затвердить ставку РАБ-тарифу 6% чи 7% замість 3%, то всі ми за підключення до мереж платитимемо менше. Енергокомпанії не потрібні будуть гроші на посилення підстанцій. Кошти закладуть у тариф на світло.

Поділитися: