Українці продовжують мігрувати навіть у розпал пандемії

Українці продовжують мігрувати навіть у розпал пандемії - фото 1

За кордон — за грошима! Попри розпал епідемії, українці масово залишають домівки та їдуть у Європу. Трудова міграція б'є рекорди!

Тільки Польща цьогоріч видала майже півмійльона робочих віз. Експерти кажуть, усьому виною наша економіка, рекрутери жаліються: у країні вакансій — безліч, працювати — нікому. А от психологи запевняють, за кордон їдуть не лише за грошима... Чим ще приваблює Європа? Та як можна призупинити трудову міграцію, аби робочі сили залишались тут?

Міцне американо, солодке капучино, ніжне лате... Марина готує каву вже 3 роки. Каже, і робота подобається, і заробляє нібито непогано. Але на те, щоб винаймати житло – не вистачає. Тож слідом за своїм хлопцем дівчина готується мігрувати до Польщі.

«Аби жити у Польщі, працювати, буде достатньо їх зарплат, які наразі пропонують українцям. Їх зарплати дозволять жити комфортно, арендувати житло, добре харчуватися, одягатися, купувати техніку», — говоить Марина Іванова.

Таких, як Марина – готових залишити тут усе і виїхати назавжди – сотні тисяч. В асоціації компаній з міжнародного працевлаштування кажуть, гроші, що які пропонують українцям за кордоном і ті, що платять тут – непорівнянні.

«Мінімальна заробітна плата в Україні на сьогодншній день — 200 євро. Мінімальна заробітна плата у Чехії — 600 євро.у Польші — 700 євро, а в Німеччині на сьогодні — 1600 євро. Ось ця різниця в рази, яка й підштовхує українців у пошуку можливостей, заробити якомога більше грошей за обмежений період часу», — говорить президент асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Це підтверджують і самі мігранти.

«Я бачу тут більше перспектив для майбутнього. Я знайшла роботу і отримую вже по 100-120 злотих за 4-5 часов работі. Це десь 700-800 гривень. Це дуже хороший заробіток, особливо для приїжджих, тому що відразу відчутна ця різниця в зарплатах», — говорить дівчина, яка мігрувала до Польщі Кіра Громава.

Іноземці заманюють українців не лише на робочі спеціальності. Так кажуть рекрутери. Профільні фахівці зі знанням мов – на вагу золота. І попит на таких – щодня зростає.

«Ось у нас замовлення з Польші надійшло на 360 осіб. Абсолютно різнопланові спеціальності. Переманюють наших інженерів-конструкторів дуже багато. Німці дуже цінують наших зварювальників.Америка побільше розглядає айті, Чехія — робочі спеціальності», — говорить спеціалістка з управління персоналом Ірина Чеботарьова.

Тим часом українські працедавці відчувають кадровий голод. На ринку — безліч вакансій, кажуть у центрі зайнятості. Запевняють, безробітним допомагають як можуть.

«Для цього працюють і кар'єрні радники, які індивідуально працюють з кожним шукачем роботи. Це можуть бути групові заходи, коли проводяться і семінари і тренінги, на яких дається інформація, де шукати роботу як її шукати всі джерела існування вакансій», — говорить звступниця директора міського центру зайнятості Людмила Шмідт.

Утім і такі методи – не спрацьовують. Навіть у сфері айті, де заробІтна плата вимірюється тисячами доларів – постійно шукають людей. Готові брати і студентів без досвіду. Так кажуть рекрутери.

«Ми з колегами по цеху боремося за кожного кандидата, іноді навіть джуніори-початківці — вони дуже корисні, дуже цінуються, і ми також з колегами їх хочемо найняти. Зараз більше вакансій, ніж самих кандидатів, тому попит дуже великий і я хочу сказати, що навіть ціна виросла дуже на людей, тобто зарплата», — говорить рекрутерка в ІТ-сфері Лада Лесич.

Тож чому, попри купу пропозицій у своїй країні, люди залишають рідні домівки та їдуть на чужину? Психологи кажуть, річ – не тільки у грошах.

«Люди на сьогодні марять не просто високим рівнем доходу, але і стабільною економікою, безпекою в суспільстві, можливістю хорошої освіти для дітей. І тут за всіма статтями ми програємо. Навіть до найближчої до нас Польщі. Тому для них єдиний варіант отримати все і відразу — це мігрувати, залишивши тут і свою надію на майбутню Україну в тому числі», — говорить психолог Максим Реуцький.

Єдиний шанс призупинити потік мігрантів з України – привести до ладу економіку, кажуть фахівці. Тобто не лише підняти рівень зарплат, а й створити європейські умови життя.

«Не повинна дуже сильно відрізнятися вартість життя, не повинна сильно відрізнятися зарпалтня, тому що колись в країні виросла заплата. Але при цьому виросла й вартість життя. Різко вироссли ціні на продукти, комунальні послуги. Люди продовжують покидати державу, але не на зарабітки, а повністю мігрувати», — говорить економічний експерт Михайло Крапивко.
«Рано чи пізно українці будуть обирати для себе країну, де вони будуть залишатися назавжди. І якщо Україна не буде розвиватися, якщо люди не будуть відчувати зміни в країни не своїми вухами, а в першу чергу, своїми кишенями, на жаль, цей вибір буде не на користь нашої батьківщини», — говорить президент асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Наразі ж кількість заробітчан щороку – зростає. За даними різних досліджень, за кордоном проживають від 3 до 5 мільйонів українців! Нині люди поспішають виїхати, поки не ввели нові карантинні обмеження та не закрили кордони. Так і Марина... допрацьовує останні дні у кав’ярні та визнає: думками вона вже давно у Польщі. І на запитання, чи повернеться на Батьківщину, відповідає чесно – ні.

Реклама

Раніше ми писали про те, що через COVID українці менше роблять планові щеплення.

 

 

Реклама