Українська енергосистема за два роки стане європейською

06 березня, 17:27
Українська енергосистема за два роки стане європейською - фото 1

Технологічна частина майже готова, кажуть в Укренерго. Електропідстанції добудовані, мережі модернізовані та перевірені.

Стати європейською вже за два роки має українська енергосистема. Точніше - об‘єднатися із нею. Тоді працюватимемо як один механізм. Та перед цим маємо замінити обладнання, оновити мережі та збудувати підстанції, аби струм стабільно тік українськими дротами. То чи готова країна синхронізувати власну енергосистему з європейською? Що вже зробили, а що - ніяк?

У сім’ї Сергія Гапуніча світло споживають розумно. Всюди енергозберігальні лампи і вдень всі прибори вимкнені з розеток.

"Навчилися як кажуть. Тому що ми пенсіонери, пенсія не велика, приходиться економити. Субсидію нам не дають", - каже житель Сум Сергій Гапуніч.

Про те, що Україна вирішила приєднатись до європейської енергосистеми, колись чув у новинах. Та що це дасть йому самому, чоловік поки не знає.

2017-ий. Україна підписує меморандум про приєднання у 2023-му з ENTSO-E. Це європейська мережа операторів, які постачають електроенергію.

Та аби нас прийняли в євро-енерго-родину, маємо виконати таке собі домашнє завдання.

"Український оператор систем передачі "Укренерго" повинен пройти ряд юридичних та технічних вимог", - говорить директор Європейсько-Українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк.

Технологічна частина майже готова, кажуть в Укренерго. Електропідстанції добудовані, мережі модернізовані та перевірені. Необхідне обладнання на атомних та теплоелектростанціях замінили.

Наразі не можна назвати жодних технічних причин, які б стали на заваді синхронізації основної частини енергосистеми України з енергосистемою Європи ENTSO-E.

"Щоб на європейському рівні його визнали, що він є, відповідає вимогам системних операторів і отримав відповідну сертифікацію", - каже міністр енергетики України 2019-2020 років Олександр Оржель.

Ще важливе. Кремль втратить шанс нас шантажувати. Бо нині наша енергосистема спільна. Маємо від’єднатись від Росії та Білорусі і від наступного року працювати без жодного їхнього кіловата.

"Ми показуємо що наша система вона є стабільна, вона є збалансованою і вона технічно відповідає всім цим вимогам", - додає Міністр палива та енергетики України 2005-2006 років Іван Плачков.

Що нам з вами дає синхронізація? Країна зможе продавати кіловати в Європу. Прогноз: за десять років обсяг торгівлі електроенергією між нами зросте у п`ять разів.

"Ми влітку маємо надлишкову потужність. Тому влітку у нас є додаткова потужність, яку можемо транспортувати до європейського союзу", - каже в. о. президента ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.

Продане закордон приносить країні валюту, це означає, українська гривня міцніє. Прибутки з продажу світла зростуть, а значить компанії платитимуть більше податків у бюджет.

Якщо все піде за планом, у 2023 році Сергій Гапуніч, а ще ми з вами, – споживачі, матимемо вибір, як приміром на базарі.

"Ви обираєте і по гаманцю, і по якості товару, і по всьому", - пояснює житель Сум Сергій Гапуніч.

Так і зі світлом, зможемо купувати у того, хто запропонує найвигідніші умови.

 
Поділитися: