Україна відкликала посла у Білорусі на консультації до Києва

18 серпня, 09:24
Україна відкликала посла у Білорусі на консультації до Києва - фото 1

Про це вчора заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Наводимо пряму мову:

— Як ви знаєте, минулої п'ятниці офіційний Мінськ передав затриманих "вагнерівців" до Росії, попри наявність усіх правових та моральних підстав передати їх Україні. Цей крок підірвав довіру між нашими країнами та завдав важкого удару нашим двостороннім відносинам. Після цього Олександр Лукашенко неодноразово і абсолютно безпідставно звинувачував Україну у недружніх кроках проти Білорусі. Якісно нові загрози як для особистої безпеки громадян, так і регіональної безпеки в цілому випливають з офіційних повідомлень про можливе активне залучення Росії та ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку, — прим. ред.) до врегулювання ситуації у Білорусі. Сукупність зазначених фактів та дій, а також розвиток подій у Білорусі, суспільство якої висловило вотум недовіри офіційним результатам виборів Президента Білорусі, кардинально змінює ситуацію в українсько-білоруських відносинах. З огляду на це, я ухвалив рішення викликати посла України в Білорусі Ігоря Кизима на консультації до Києва для оцінки перспектив українсько-білоруських відносин у новій реальності, що склалася, вироблення відповідних рішень з урахуванням усього комплексу факторів. Ми вперше в історії вдаємося до такого кроку у відносинах із Білоруссю, і робимо це виключно через неприпустимі дії Мінська. Запевняю, що ми будемо жорстко захищати свої національні інтереси. При цьому виклик посла на консультації жодним чином не вплине на нашу здатність забезпечувати права та законні інтереси громадян України на території Білорусі. Принагідно хочу нагадати, що у зв'язку із загостренням безпекової ситуації в Білорусі МЗС України вже рекомендувало утриматися від поїздок до цієї країни. Тим, хто вже знаходиться у Білорусі, МЗС радить уникати масових заходів та місць скупчення громадян.


Довідка: виклик посла на консультації до столиці — це одна із форм дипломатичного реагування, яка застосовується для демонстрації невдоволення політикою чи недружніми діями іноземної держави, у якій цей посол акредитований.

Нагадаємо, раніше в Білорусі відпустили незаконно затриманих українських журналістів. Євген Васильєв і Костянтин Реуцький уже повернулися додому.

Також у Дніпрі пройшла акція солідарності з протестуючими білорусами.

А ще ми висвітлювали події в Білорусі 16–17 серпня. У ці дні по всій країні пройшли масові акції протесту і розпочався загальнонаціональний страйк.

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор