Україна переходить на зимовий час: як зміна звичного режиму впливає на наш організм?

21 жовтня, 12:43
Україна переходить на зимовий час: як зміна звичного режиму впливає на наш організм? - фото 1

На думку медиків, в українців зараз може спостерігатися загострення хронічних хвороб.

На годину назад. У ніч із 24-го на 25-те жовтня Україна перейде на зимовий час. А от Європа вже наступного року планує повністю відмовитися від стрибків годинника. Українці ж і досі готуються переводити стрілки. Та 60 хвилин довше поніжитись у власному ліжку. Як же ж зміна звичного режиму сну впливає на організм, вирішили з'ясувати наші журналісти.

Перехід на зимовий ритм додає клопоту, — каже Аліса. Через переведення годинників буває губиться у часі. Підлаштовується до нових реалій не одразу.

«Ну, кілька днів на це йде, щоб переналаштуватися. Щоб саме заснути в певний час, повернутися до певного режиму, кілька днів іде, два або три дні. Коли прокидаєшся, ти насамперед відразу заходиш у телефон, набираєш номер мобільного оператора, щоб подивитися, котра насправді година. Чи перевівся в тебе автоматично годинник чи ні. Це перше, що ти робиш уранці. Завжди», — Аліса Кондратенко проти переведення годинників.

А от для Лесі стрибки годинників не проблема. Хоча перевагу віддає таки літньому часу. Так і світловий день співпадає з ходиками, і власні біоритми не страждають.

Психологи кажуть: перехід на новий час — це завжди стрес для організму. Годинникові гойдалки призводяить до десинхронозу. А це погіршення пам’яті й концентрації, підвищення роздратованості та перепади настрою. Щоб остаточно адаптуватися до нового ритму, людині знадобиться кілька днів, або й тижнів.

«Це пов'язане з тим, що не дуже зрозуміло, як колишній уклад життя вкласти вже в нову реальність, яка настала так різко. У цей період, звичайно, дуже важливо подбати про себе, знизити максимально вимоги, психоемоційні навантаження і фізичні. Для того, щоб ось просто дати собі час і можливість відчути себе вже в цьому новому часі», — розповідає психологиня Катерина Шелест.

Натомість лікарі кажуть: немає жодних доказів, що переведення годинників впливає на організм/здоров’я людини. Та все ж попереджають: у цей час може спостерігатися загострення хронічних недуг. Чутливі до часових змін діти, літні люди, люди із серцево-судинними проблемами.

«На такі речі реагують, як правило, люди, які вже мають якісь функціональні розлади. Тобто наш темп життя в нинішній час призводить дуже часто до того, що люди вже страждають головним болем, різними перепадами тиску, безсонням. І ще великою купою так званих соціальних хвороб. Соціальні хвороби так називаються, бо вони чітко пов'язані з факторами навколишнього середовища. Стресові навантаження, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, шкідливі звички. Те, що є присутнім у багатьох, на жаль, щодня. І якщо на цей фон ще додати кілька днів періоду переходу на раннє або пізніше вставання — то, звичайно, вони скажуть, що вони на це відреагували. Ну а якщо людина абсолютно здорова, якщо вона веде правильний спосіб життя, то для неї перейти на годину вперед або на годину назад — це абсолютно на фізіології ніяк не позначиться», — повідомляє Вадим Пашковський, завідувач відділення неврології № 1 ОКЛ ім. Мечникова.

Не чіпати стрілки годинника в Україні намагалися вже двічі. У 2004 та 2011 роках. Та все марно. І цьогоріч віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук пропонує більше не переходити на літній час.

«Зареєстрував законопроєкт "Про обчислення часу в Україні", яким передбачається встановлення й закріплення на території України єдиного київського часу та відмови від подальшого сезонного переведення стрілок годинників. Прийняття закону забезпечуватиме стабільний природній цикл життєдіяльності людини, сприятиме покращенню стану здоров’я і підвищенню працездатності населення», — повідомляє віце-спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Україна стрибає з літнього на зимовий час із 1981 року. Натомість у Ісландії, Північній та Південній Кореї, Індії, Колумбії годинника не переводять заради такої економії. От і для Європи цьогорічний перехід буде останнім: із 2021 року в ЄС планують повністю відмовитись від часових змін.

Поділитися: