Україна може залишитись з боргами та без світла

30 жовтня, 17:05
Україна може залишитись з боргами та без світла - фото 1

Держава дала слово виробникам екологічно-чистих кіловатів - знизить тариф, але платитиме справно. Енергокомпанії пішли на компроміс, але грошей так і не бачать.

Компанія Сергія побудувала “зелену” станцію у Київській області. У власності підприємства є ще 9 станцій по всій країні. Окрім світла, енергетики роблять комфортнішим життя людей, що мешкають поряд.

“Ми уважно слухаємо побажання самої громади. Десь, наприклад, останні рази ми купували екскаватори, трактори. Наш останній проєкт - ми робили проєкт освітлення в місті, мостовий перехід освітлювали”, – розповів керівний партнер “UDP Renewables” Сергій Євтушенко.


І так працює кожна зелена станція в країні. На соціальні проєкти грошей вони давати не повинні, але намагаються бути добрими сусідами громадам. Хоча від держави місяцями грошей за свої кіловати отримують обмаль – заявляють на онлайн-дискусії Енергетичного Клубу.

“Ми бачимо негативну тенденцію. За серпень виробникам зеленої енергії гарантований покупець сплатив 100 відсотків - це дійсно так. За вересень вже трохи більше 60 %. За 20 днів жовтня - 7.5”, –заявила керівниця практики енергетики “Hillmont Partners” Тетяна Миленька.


Загальний борг держави складає понад 22 мільярди гривень. 40 відсотків країна має віддати виробникам до кінця року. Шукати гроші вже почали депутати і розробили під це законопроєкт. Народні обранці хочуть, щоб Міністерство фінансів для виплат “зеленим” станціям надрукувало цінні папери (так звані облігації внутрішньої державної позики). Після цього їх куплять банки, а держава отримає гроші, якими і розрахується з власниками “зелених” станцій. Виграють усі – кажуть експерти. Приватні інвестори і навіть державні банки.

“Коли затримують оплату виробникам з ВДЕ, вони вимушені робити реструктуризацію по оплаті кредитних коштів державним банкам. Як тільки кошти повернуться ті, які їм заборгували - вони одразу їх повернуть в державні банки”, - пояснює голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич.


Якщо держава за боргами вчасно не сплатить, то вона ризикує втратити ще більше – кажуть експерти.

“Якщо держава не забезпечує виконання законів в одній сфері, то вона може не забезпечити це в інший сфері. І це буде надзвичайно негативно для інвесторів, загалом для України. Вони фінансують основні наші галузі аграрні, промисловість”, - сказав керівний партнер юридичної фірми “Integrites” Олексій Фелів.


І йдеться не лише про потенційні гроші, які Україна могла б отримати від інвесторів. А й про цілком реальні, свої, які може втратити через численні суди.

“І є привід очікувати виграш в цьому суді, оскільки згідно чинного законодавства, згідно внесених змін до законодавства, виробники в будь-якому разі мають отримувати 100 відсотків виплат. Вони мають багато шансів на виграш”, - заявила директорка Європейсько-українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк.


Законопроєкт про розміщення облігацій парламентський комітет з питань бюджету має розглянути наступного тижня – прогнозують депутати. Сподіваються, тоді ж документ і приймуть.

Поділитися: