У селах України побоюються нового законопроєкту, який позбавить їх бюджетних грошей

У селах України побоюються нового законопроєкту, який позбавить їх бюджетних грошей - фото 1

Уряд хоче частину коштів із місцевих бюджетів спрямувати до державного. Їх ніби за потреби мають повертати містам і селам. Однак у це жителі не вірять, тож і ділитися не хочуть.

Куріння вбиває! Це виробники пишуть на кожній пачці цигарок. Дійсно, користі для здоров'я годі й шукати, а от для місцевих бюджетів є. У ціні цигарок — акцизний збір.

Мова про мільйони гривень. Для Бучанської громади це чималі гроші. Вони йдуть на будівництво доріг, шкіл, садочків, амбулаторій.

Протестуватись, тиск виміряти, рецепт отримати. Щодня до лікаря звертаються десятки людей. У світлому новому кабінеті вести прийом куди зручніше.

А у селі Синяк, що на Київщині, поки ані медика, ані амбулаторії. До лікаря їхати зо 20 кілометрів. Громада хоче звести свою велику амбулаторію.

Цих грошей у села поки немає. А треба ще й на добудову дитсадка кілька мільйонів знайти. Громада прорахувала — кошти можна взяти із тютюнового акцизу. Але чи встигнуть його отримати? Автори законопроєкту 5600 хочуть забрати цей податок з місцевої скарбниці і віддати до державної.

«У нас немає меценатів і соціальних ініціатив. Єдина можливість побудувати соціальних об’єкт — бюджетні кошти. Від роздрібного продажу тютюновими виробами Бучанська громада отримує дев’ять мільйонів гривень», — розповів секретар Бучанської міської ради Тарас Шаправський.

Економісти кажуть: законопроєкт треба доопрацювати. Замість гроші у громад забирати, зрозуміти б скільки усіх платників акцизу є.

«На базі данних визначити, скільки було продано тютюну в кожному населеному пункті, щоб туди надійшли відповідні кошти за цей продаж. Це буде виграш і для місцевого бюджету, і взагалі прибирання корупції», — пояснює економіст Борис Кушнірук.

Проти вилучення акцизу з місцевих бюджетів і староста чотирьох сіл. Там дві тисячі людей чекають на амбулаторію. Вони не вірять, що гроші з державної скарбниці їм хтось поверне.

«Ми звертаємось до керівництва держави, до Верховної Ради, до прем’єр-міністра, до членів Кабінету Міністрів, щоб нам допомогли у цьому питанні і не забирали тих нещасних копійок», — сказав Павло Єрига, голова Синяківського старостинського округу.

Якщо законопроєкт не доопрацюють — громади недоотримають майже 3 мільярди гривень за рік.

Реклама

Реклама