У Першотравенську робот допомагає добувати вугілля і захищати копалини від обвалу

02 серпня, 21:35
Актуально
У Першотравенську робот допомагає добувати вугілля і захищати копалини від обвалу - фото 1

Технології майбутнього для шахтарів. У Першотравенську робот-зварювальник допомагає добувати вугілля і захищати копалини від обвалу.

І все це на глибині майже пів кілометра під землею. При тому, що сам робот — на поверхні на ремонтно-механічному заводі.

Як саме він це робить — знає наша Ніка Лобанська. Вона спустилася під землю, побувала на заводі, і побачила, як все працює.

Міліметр за міліметром, там, куди раніше не міг дістатися зварювальник, працює робот.

Усередині циліндра він наплавляє дріт, що не ржавіє. Усе в автоматичному режимі.

Програму роботу написав технолог заводу. Він же й налаштував сам апарат. 40 хвилин, 3 тисячі градусів — і циліндр для шахтного устаткування готовий.

«Ручним наплавленням неможливо повністю наплавити, немає доступу до деталі. Робот допомагає нам з цим, бо він більш маневрений, у нього довжина пальника більша, і він автоматизує виробництво. Програма налагоджувалася та відпрацьовувалася на пробних деталях протягом трьох місяців. Ми наплавляли внутрішній шар, який зношується в шахті через пил, корозію та інші дефекти», — каже технік-технолог ДТЕК "Першотравенський ремонтно-механічний завод" Віталій Петров.

Завдяки роботу за зміну можна наплавити 5 таких гідравлічних стійок. Саме вони тримають від обвалу покрівлю лави, де під товщею ґрунту гірники добувають вугілля.

На одній такій ділянці — декілька сотень гідравлічних стійок. Кожна витримує тонни ґрунту, каже механік видобувної ділянки № 2 ДТЕК "ШУ Першотравенське" Василь Труняков. Уже 20 років він і ремонтує, і стежить, щоб корозія не псувала метал.

«Раніше ремонт займав близько 4–5 годин обслуговування комплексу. Зараз 2 йде на обслуговування. Нержавійка служить набагато більше. Виходить, стійка виходжує набагато довше. Відповідно, скорочуються ремонтні роботи та комплекс більш довго служить», — розповідає Василь Труняков.

У шахті через надвологість та дуже високі температури метал швидко іржавіє. І якщо раніше запчастини доводилося викидати, тепер їх реанімує робот.

«Ми придбали даного робота, моделі АРКМЕЙД-100, оскільки компанія ДТЕК завжди прагне йти в ногу з часом, освоювати нові технології та застосовувати їх у себе у виробництві для полегшення праці своїх працівників на підприємстві», — наголошує головний інженер ДТЕК "Першотравенський ремонтно-механічний завод", — Дмитро Чупиков.

Реклама

Після ремонту відновлені гідравлічні стійки в екстремальних умовах шахти можуть прослугувати ще від 5 до 10 років. У такий спосіб і ресурси використовуються раціонально, і гірникам працювати безпечно, кажуть у ДТЕК "Енерго". І наголошують: роблять це заради енергонезалежності України.

Реклама