У Дніпропетровській ОДА вшанували пам'ять жертв репресій тоталітарного режиму

Фото: ДніпроОДА - фото 1
Фото: ДніпроОДА

У Дніпропетровській обласній державній адміністрації вшанували пам'ять усіх жертв режиму тоталітарного комуністичного режиму.

У Дніпропетровській ОДА вшанували пам'ять жертв репресій тоталітарного комуністичного режиму 1917-1991 років. Учасники тематичного круглого столу обговорили трагічні сторінки історії кримських татар. Ішлося й про непросту долю політичних в’язнів. Звітували про роботу Регіональної комісії з реабілітації.

У зустрічі взяли участь діти репресованих політв’язнів, громадські активісти, історики, співробітники Українського інституту національної пам’яті, представники кримськотатарського народу.

Голова ГО "Дніпровське товариство політичних в’язнів і репресованих" Іван Дремлюга наголосив: жорсткі репресії відбувалися з 1921 року. У часи колективізації найчастіше під так зване розкуркулення потрапляли багатодітні сім’ї, де було по 10 і більше дітей.

«Забиралося все – майно, продукти. Людей відправляли на поселення до Сибіру. Головне, подалі від України. Тоді з нашої області вивезли понад 25 тисяч родин», – зазначив Іван Дремлюга.

Жертв репресій вшанували хвилиною мовчання та переглянули відео про ті часи.

Батьки Надії Олійник потрапили до виправно-трудових таборів у один день – 28 червня 1945 року. Там познайомилися й одружилися. Відбували покарання 10 років. Працювали на тяжких роботах – добували руду.

«Тато й мама реабілітовані. Але всі ті події залишили відбиток на долі моїх батьків. Я також як донька відчувала неприязне ставлення», – розповіла Надія Олійник.

Найпоширеніша причина арештів – антиреволюційна робота.

Батьки Ольги Зайцевої займалися сільським господарством. Чесно й тяжко працювали на землі. Аж поки не почалася колективізація.

«У них забрали навіть одяг. Вигнали на вулицю з хати. Тато й мама жили в хліву. Працювали в колгоспі. Потім – голодомор. Далі – репресії 1937 року. Батька забрали, присудили 10 років таборів. Звідти він не повернувся. Ув’язнення спіткало пізніше й старшого брата», – згадує Ольга Зайцева.

Ще одна болісна тема, яку згадали, – депортація кримськотатарського народу. Вона розпочалася на світанку 18 травня 1944 року. Найцінніше, що люди могли з собою взяти, це Коран.

«Цього дня, 77 років тому, для кримських татар ранок розпочався трагічно. Людей зігнали у вагони для худоби та депортували з рідної землі. Майже 200 тисяч не знали, куди їх ведуть. Та не розуміли, за що», – сказав представник головного офісу "Земляцтва кримських татар" у місті Київ Ельвін Кадиров.

Наприкінці учасники круглого столу разом виконали Гімн України.

Фото: ДніпроОДА - фото 170517

Фото: ДніпроОДА
ДніпроОДА

Фото: ДніпроОДА - фото 170518

Фото: ДніпроОДА
ДніпроОДА

Фото: ДніпроОДА - фото 170519

Фото: ДніпроОДА
ДніпроОДА

Фото: ДніпроОДА - фото 170520

Фото: ДніпроОДА
ДніпроОДА

Фото: ДніпроОДА - фото 170521

Фото: ДніпроОДА
ДніпроОДА