На Дніпропетровщині за три місяці Covid-19 виявили у 160 дітей: що кажуть лікарі?

18 квітня, 16:28
На Дніпропетровщині за три місяці Covid-19 виявили у 160 дітей: що кажуть лікарі? - фото 1

Малечу врятувати від мутованого штаму простіше — для цього головне вчасно звернутися до медиків.

Ковід помолодшав. Якщо раніше діти здебільшого були лише носіями. То, на сьогодні маємо по 600-700 маленьких хворих за добу. Лише у нашій області за останні три місяці із корорнавірусом злегли 160 детей. Це стільки ж, як за увесь минулий рік, кажуть медики. І з упевненістю заявляють: третя хвиля корони відзначилася сумною статистикою — смертністю дітей. Тиждень тому у Нікополі від корони померла п'ятнадцятирічна дівчина. Причина — 100 відсоткова пневмонія. Чому до коронавірусу тепер вразливі навіть діти?

Звичайний будній день в одному із трьох ковідних стаціонарів 6 дитячої лікарні. На зміні — один фахівець і дві медсестри. Зараз тут тиша і спокій. Утім саме пекло починається ввечері, коли у пацієнтів зростає температура, кажуть медики.

І хоча в зеленій зоні — панорамні вікна та маленькі пацієнти як на долоні, вхід із середини до них заклеєно скотчем. Потрапити до інфекційних боксів можна лише з вулиці. Тож — аби провести якусь маніпуляцію — лікарі щоразу одягаються в чисті костюми.

І якщо ще рік тому обхід пацієнтів проводили двічі на день — бо стан у більшості був однаково стабільний. То зараз лікарі і медсестри щохвилини напоготові. Недуга у кожної дитини проходить неоднозначно і з особливостями. А головне — симптоми зовсім не схожі на ті, що у дорослих.

У тяжкій формі — задуха, температура, пневмонія. І найстрашніше, що може трапитися, застерігають лікарі — так званий мультисистемний запальний процес.

"Мультисистемний запальний синдром. Це одна з форм корони, при якій йде гемаралізоване ураження судин. Всіх органів і систем. Ця поразка легких у вигляді пневмонії, це ураження печінки, ця поразка міокарда та ураження нирок", - пояснює дитячий інфекціоніст Валентин Ульянов.

Мультисистемний запальний процес — здебільшого саме малече ускладнення коронавірусу. Трапляється у 20-ти відсотків хворих. Сумну статистику поповнив і син Катерини — Богдан. До ковідного відділення 6-ї дитячої сім'ю перевели з павлоградської лікарні з температурою під сорок і без чітко встановленого діагнозу.

"У суботу була вже 39, у неділю — вже 40,2. Пішли до сімейного лікаря, вона назначила ліки — наче він чимось отруївся. У вівторок ми поїхали у Павлоград. Там два дні ми полежали, вони не могли визначити, що воно таке", — розповідає мати дитини з ковідом Катерина Криворотенко.

Ковід 12-річному Богдану підтвердили вже в обласній лікарні. І хоча важку симптоматику запального синдрому зняли, а ось висока температура тримається й досі.

Запальний синдром небезпечний ускладненнями. Часто після недуги починаються проблеми з нирками, печінкою, серцем, розвивається діабет 1-го типу. Водночас — хворіють діти на коронавірус недовго — від тижня до двох. Постковідного синдрому не мають. І головне, певнять медики, їм рідко колють антикоагулянти — речовини, які розріджують кров.

Про чіткі розбіжності симптомів у малечі та дорослих лікарі дізналися під час третьої хвилі пандемії, коли динаміка захворювання дітей почала стрімко йти вгору. Зокрема, за цей рік кількість маленьких пацієнтів зросла у 5 разів.

Лише у головній дитячій госпітальній базі Дніпра, - з лютого по квітень занедужало 160 хлопчиків і дівчат. Це стільки ж, як за весь минулий рік, кажуть медики.

"На сьогодні в нас 2 дитини отримують кисень. На ШВЛ зараз немає дітей із підтвердженою коронавірусною хворобою. Кожного дня госпіталізується близько 12 дітей із підозрою. 2–3 дитини з виявленими підтвердженими випадками", — підкреслює в. о. генерального директора міської лікарні № 6 Ліна Чергінець.

У 6-й лікарні зараз — 25 дітей із підтвердженим коронавірусом. Відділення терапії заповнені майже на 50 відсотків. Для найважчих пацієнтів розгорнули додаткову госпітальну базу в обласному дитячому медзакладі.

"Почастішали складні випадки. Там, де потрібна безпосередньо участь хірурга, онколога. Тому було прийнято рішення про створення такого центру. У нас на цей час 10 ліжок. І, звичайно ж, дивлячись в майбутнє, ми можемо розшириться до 20 ліжок", - розповідає завідувач ковідного відділення обласної дитячої лікарні Ігор Майданко.

Таке зростання захворюваності серед малечі медики пов'язують із новим мутованим штамом.

Пояснень цьому декілька. Перше, що припускають: на новий вірус організм дітей почав виробляти багато антитіл. А реакція на нього спричиняє боротьбу і запалення. Що більше захисних речовин — то швидше вірус поширюється організмом. То агресивніше він бореться з чужинцем. Тоді як проти найпершого звичайного Сарзу дитячий організм антитіла майже не продукував.

Наступна версія інфекціоністів така:

"Ковід потрапляє в клітину завдяки своєму білку. І ось цей білок зв'язується з певними рецепторами в організмі, яких більше у дорослих, ніж у дітей. Тому діти хворіють рідше. Але ось цей ось новий штам - він має додаткові можливості зв'язуватися з іншими рецепторами. Ось він у дітей зараз частіше викликає захворювання", - пояснює професор кафедри інфекційних хвороб ДДМУ Людмила Шостакович-Коречька.

Тож хворіти почали й новонароджені. Коронавірус з усіма його наслідками тепер передається від матері до дитини. І якщо останні долають недугу, то породіллі переносять сарз украй складно. Нині в ковідному відділенні Мечникова — 25 майбутніх матусь із ковідом. Усі — з вираженими симптомами. Минулого тижня від коронавірусу померла 27-річна породілля.

"З 10 го березня мама поступила. Але на жаль цієї неділі Наташі не стало. 27 років. Тотальне ураження легенів", - розповідає акушерка-гінеколог ОКЛ ім. Мечникова Ірина Китова.

А цього тижня Дніпропетровщину сколихнула страшна новина — ковід переміг перше дитяче життя. Померла 15-річна дівчина з Нікополя. Через запущену пневмонію — врятувати її медики не змогли.

"На жаль ми вже маємо один випадок летальності у підлітка — це буває звернення несвоєчасне. Дівчина потрапила вже вкрай у важкому стані — одразу була переведена на штучну вентиляцію легень. Але нічого вже не могли зробити всіма доступними засобами, які є в медицині", - додає заступниця директора обласного департаменту охорони здоров'я Тетяна Квітницька.

Та лікарі заспокоюють: летальні випадки серед дітей дуже поодинокі. Малечу врятувати від мутованого штаму простіше — для цього головне вчасно звернутися до медиків. Через агресивність нового вірусного різновиду в МОЗі навіть вирішили ушпиталювати кожного, хто має явні ознаки корони. Мовляв, під постійним наглядом лікарів межу між легким і складним станом відстежувати простіше. Лише так, впевнені, зможуть зупинити смертність малечі.

 
Поділитися: