У Дніпрі продають фальшиві COVID-сертифікати: що загрожує шахраям і покупцям?

У Дніпрі продають фальшиві COVID-сертифікати: що загрожує шахраям і покупцям? - фото 1

Від 3500 до 6 тисяч гривень – стільки платять українці за підробні COVID-сертифікати. Медичні довідки продають в інтернеті, тож замовити їх можна за лічені хвилини. Більше того, шахраї навіть мають доступ до бази МОЗу.

Журналісти 34 телеканалу у соцмережах знайшли декілька груп, які займаються виготовленням фальшивих COVID-сертифікатів. У кожній нам написали прейскурант, а також список необхідних документів та терміни виготовлення.

Деякі шахраї говорять, що заносять дані до бази МОЗу (HELSI), а сертифікат можна забрати у сімейного лікаря. Це коштує 3500 гривень. А якщо немає декларації з лікарем — потрібно доплатити ще 500 гривень. Оплата — повна і на картку. Окрім грошей, ще потрібні дані пацієнта, номер телефона, інформація про лікаря та поліклініку, а також вибір вакцини. І через тиждень у людини є фальшивий COVID-сертифікат. В інших можна отримати COVID-сертифікат із внесенням до бази "Дія," "HELSI". Термін виконання — 20-25 діб. Доставляють адресно поштою у будь-яке місто України. Та й працюють лише за частковою передоплатою. А ціни такі: дві дози CoronaVac — 3 500, Moderna — 4 300, Comirnaty та Pfizer — 4 600, одна доза Johnson&Johnson — 5 800.

Скільки людей скористалися шахрайськими послугами — невідомо. Та більшість дніпрян на камеру зізнаються: підробний сертифікат купувати б не стали.

«Я б не купував. Всім хочеться користуватися цими додатковими можливостями, які надають», — говорить житель Дніпра Валерій Компанієць.
«Я двічі вакцинувалася. Це покращує нашу націю, свідомість», — говорить жителька Дніпра Тетяна Олійник.
«Я думаю, що багато людей не хочуть вакцинуватися, а їх змушують на роботах і т. д. Але, в цілому, не зовсім добре ставлюся, тому що корупція — це погано», — говорить жителька Дніпра Анна Тігранян.
«Кожна людина повинна вакцинуватися, але я, на жаль, ще не встиг. Але сертифікат би не купував», — говорить житель міста Дніпра Максим Пятковський.

Усі дані, які ми отримали із соцмереж, передали до поліції. Зокрема і номери банківських карток продавців.

«Інформація зареєстрована у журналі Єдиного обліку Дніпровського районного управління поліції. Правоохоронці проведуть перевірку за викладеними у заяві фактами та приймуть рішення. Матеріали направлять до слідчого відділу для надання правової кваліфікації щодо цього факту», — говорить речниця Дніпровського відділу поліції Аліна Стадник.

За підробку сертифікатів про вакцинацію можна відбути покарання щонайменше за трьома статтями Кримінального кодексу, кажуть юристи.

«Це підроблення документів, несанкціоновані дії з інформацією, службове підроблення». — говорить юрист Роман Бочкарь.

Максимальне покарання — штраф до 68 тисяч гривень або позбавлення волі до 3 років. Утім відповідальність не лише на продавцях, кажуть юристи. Ті, хто купують фальшиві COVID-сертифікати, також порушують закон.

«Особа, яка використала такий підроблений сертифіка, може понести відповідальність у вигляді штрафу до 17 тисяч гривень або арештом на пів року, або ж обмеженням волі строком до 2 років. Треба пам'ятати, що можливо натрапити на шахраїв, і так само ви сплатите кошти, а потім нічого не отримаєте», — говорить юрист Роман Бочкарь.

Тим часом у МОЗі пропонують створити у Кримінальному кодексі України окрему статтю за підробку COVID-сертифікатів. Зміни розглядатимуть на найближчому засіданні уряду.

Реклама

Раніше ми писали про те, що з 1 жовтня хворі на цукровий діабет отримуватимуть інсулін за програмою “Доступні ліки”.

Наріна Волнянська.
Наріна Волнянська. Редактор сайту 34.ua Випускниця факультету "Систем і засобів масової комунікації" ДНУ ім. О. Гончара в 2014 році. Працювала журналістом в міських інтернет-виданнях, а також модератором пресконференцій. Пишу новини про все, що відбувається в місті, області, країні та світі.

Реклама