У Дніпрі масово не працюють термінали: що сталося?

У Дніпрі масово не працюють термінали: що сталося? - фото 1

Чому не працюють термінали? Аби дізнатися, у чому справа, "Деталі. Підсумки" відправили на закупи таємного покупця. Що йому вдалося з'ясувати?

Куди не підеш — не працюють термінали: дніпряни говорять про це весь тиждень. Одні нарікають: аби зняти готівку, доводиться намотувати зайві кілометри до банкоматів. Інші ж — питають, що трапилося. Чому не працюють термінали? Аби дізнатися, у чому справа, "Деталі. Підсумки" відправили на закупи таємного покупця. Що йому вдалося з'ясувати?

Один за одним у кав'ярнях та магазинах не працюють термінали. Про причини нашому таємному покупцеві дехто із продавців каже, що тимчасово не працюють. А хтось-таки прогнозує, що на термінал чекають до кінця місяця.

А є і більш говіркі. Навіть пропонують варіанти: гроші можна перекинути на карту.

На закупах Юлія разом із сином. Скаржиться: останнім часом вибору в розрахунку немає. Усі продавці просять оплатити товари готівкою. Утім носити паперові гроші із собою, зізнається жінка, не звикла.

«Ношу трошки готівки, бо безпечніше носити із собою картку. І зручно, не треба дрібниці носити з собою в гаманець, здачу шукати», — каже Юлія Грановська.

Тому, ділиться, кілька разів поспіль, аби купити іграшки малому , за готівкою доводилося йти до банкомата.

У Євгена з розрахунком у крамниці теж виникла проблема. От тільки каже: від улюблених солодощів, які чи не щодня купував зранку — тепер відмовився. Вирішив таке:

«Іти в магазин, супермаркет, де є термінал. Брати якісь печива зовсім інші, допустимо. Цукерки те саме», — каже Євген Шпак.

І таких історій нині — десятки. Обурені покупці пишуть про них у соцмережах. А там і про випадки у продуктових магазинах, і кав'ярнях, і крамницях з текстилем. Хоча, за законом, який захищає споживачів, такого не мало б бути, кажуть юристи. Людина може вільно обирати: розрахуватися паперовими грошима чи сплатити карткою. Що ж частіше обирають дніпряни? Готівка чи термінал? Більшість опитаних усе ж за термінал.

Інші дані має підприємець Андрій. Каже: переглянув оплати від клієнтів за останні чотири роки. І цифри там щоразу були більш-менш однакові. У виборі оплати, говорить Андрій, покупців не обмежує. Але колег, які відключили або і взагалі прибрали термінали, теж не засуджує. Усе, каже, через нововведення з касовими апаратами.

«Ось вводять ці касові апарати обов'язкові. Коли треба навпаки, звичайно, послабити навантаження. Дати людям реабілітуватись. Більшість людей, звичайно, перестане приймати платежі через термінали», — зазначає Андрй Сарвіра, підприємець.

А от у Держпродспоживслужбі пояснюють: така ситуація не лише у Дніпрі, а й у всій країні. Термінали у підприємців дійсно можуть не працювати, бо нині малі бізнесмени масово реєструють касові апарати. Із початку січня — майже триста тисяч!

«Це був дійсно збій програмного забезпечення щодо безготівкових розрахунків на касах підприємств», — каже Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачі ГУ Держпродспоживслужби в області.

Проте у Дніпрі до управління захисту прав споживачів з офіційними скаргами звернулося всього двоє людей. І вже ці скарги обробляються, зазначає Юрій.

А у законодавстві, наголошує юрист, для підприємців, які не приймають оплату карткою, визначено покарання. Однак існують і винятки з правила. Працювати без термінала можуть торговці на ринках та малі бізнесмени у населених пунктах, де мешкає до 25 000 жителів. Усім іншим — штраф.

«Якщо є готівка — відповідно, то має суб'єкт господарювання здійснити розрахунки готівкою, надати здачу. А також має бути забезпечене право розрахуватися банківською платіжною картою», — наголошує юрист Андрій Верба.

У Держпродспоживслужбі кажуть: покупці можуть скаржитися на відсутність терміналів. І тоді малих бізнесменів почнуть перевіряти. Якщо ж писати офіційну заяву не готові, так поки і будуть, як Юлія та Євген, бігати до банкомата за готівкою.

Реклама

Айміна Арнаут
Айміна Арнаут Кореспондентка. Освіта: ДНУ ім. О. Гончара. Досвід роботи: 2,5 роки. Улюблені теми: тварини, стиль життя, природні та погодні явища, міжнародні новини.

Реклама